Peruanci marširaju u znak žalosti za 19 mrtvih na protestima

Peruanci marširaju u znak žalosti za 19 mrtvih na protestima

Hiljade demonstranata marširalo je u četvrtak kroz grad Hulijaku na jugu Perua u znak sećanja na jednomesečnu godišnjicu sukoba u kojima je poginulo 19 ljudi, što je najgore nasilje u više od dva meseca borbe protiv protesti vlade, prenosi Rojters.

Članovi porodica i demonstranti okupili su se ispod nadvožnjaka u pomen žrtvama nakon što su marširali pored betonskih putnih barijera još uvek izbočenih rupama od metaka i zatvorenog aerodroma koji čuvaju vojnici i policija.

Grad u andskom regionu Puno potresen je protestima od svrgavanja levičarskog predsednika Pedra Kastilja 7. decembra. U sukobima 9. januara poginulo je 18 ljudi, uključujući jednog policajca. Još jedan demonstrant je preminuo nekoliko dana kasnije.

Nasilje je bilo jedini najsmrtonosniji dan u protestima koji sami po sebi označavaju najgore nemire koje je Peru video u poslednjih 20 godina, predstavljajući ogroman izazov za novu vladu u Limi i preteći rudarskim operacijama u svetu br. 2 proizvođača bakra.

U četvrtak, dok su porodice oplakivale mrtve, neki demonstranti u drugim gradovima pridružili su se pozivima na širi nacionalni štrajk. Vojni avioni su povremeno leteli iznad njih dok se održavala ceremonija obeležavanja sećanja na žrtve.

„Regija Puno je zaista dala podršku, mi nismo jedan, nas je mnogo“, rekla je Rut Meza, koja je rekla da je njen drug iz razreda Elmer Solano poginuo u sukobima u Hulijaki.

Južni Andi Perua, žarište protesta, dom su čuvenog grada Maču Pikčua koji su razopali Inka i ogromnih rezervi bakra, ali zaostaje za velikim delom zemlje u obrazovanju, zdravstvu i prihodima.

Zatvoreni Kastiljo, bivši učitelj i sindikalni vođa, i dalje podržava mnoge takve zajednice, koje zahtevaju ustavne promene i reviziju Kongresa, kao i njegovo oslobađanje.

Luis Zambrano, sveštenik koji je u sredu održao misu za članove porodice, rekao je da, iako su demonstranti ponekad bili nasilni, veruje da su vlasti reagovale sa previše sile.

„Nisu došli da smire vodu“, rekao je on.

Tokom Zambranove mise, stol sa fotografijama onih koji su poginuli u protestima brzo se prepunio i morao je da se preuredi kako je stiglo još članova porodice, a masa je izašla iz crkve.

Članovi porodica poginulih sastali su se posle mise sa advokatima i lokalnim ombudsmanom. Rekli su da žele da traže pravdu od vlade koja im je malo pomogla.

Nivardo Enrikez, ombudsman, rekao je da njegova kancelarija sarađuje sa lokalnim tužiocem na obezbeđivanju dokaza, svedočenja i obdukcionih izveštaja.

„(Tužilaštvo) radi svoj posao“, rekao je Enrikez. „I nadamo se da se to radi odgovarajućom brzinom.

Dionisio Arokipa je rekao Rojtersu da je njegova 17-godišnja ćerka Džamilet Natali ubijena u protestima. Rojters nije mogao odmah da potvrdi detalje njegovog naloga.

„Oni koji su protestovali su uhvaćeni, istraženi su. Ali za smrtne slučajeve? Pravde praktično nema“, rekao je Arokipa.

Rekao je da je njegova ćerka, student psihologije u Boliviji, volontirala u dobrotvornoj organizaciji za životinje i da se nada da će otputovati u Brazil i Argentinu.

„Imala je snove“, rekao je Arokipa. „Ali kada je u pitanju istraga o tome šta se desilo mojoj ćerki, ne vidite nikakav napredak.“