Pentagon ne vidi neposrednu pretnju „invazije“ na Tajvan

Pentagon ne vidi neposrednu pretnju „invazije“ na Tajvan

Američki sekretar za odbranu Lojd Ostin umanjio je rizik od kineske invazije na Tajvan, rekavši da ne vidi neposredan napad na samoupravno ostrvo uprkos eskalaciji tenzija u regionu.

„Ne vidim neposrednu invaziju“, rekao je Ostin u intervjuu za CNN koji je emitovan u nedelju. „Ono što vidimo je da se Kina kreće da uspostavi ono što bismo nazvali novom normalnom, povećanom aktivnošću. Videli smo nekoliko centralnih linija koje prelaze Tajvanski moreuz njihovim avionima. Taj broj se vremenom povećavao. Videli smo više aktivnosti sa njihovim površinskim plovilima i vodama ui oko Tajvana.

Peking je pojačao vojne vežbe u toj oblasti i prekinuo vojne i klimatske veze sa Vašingtonom nakon što je predsednica Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi posetila Tajvan u avgustu. Kineski zvaničnici osudili su ovo putovanje, rekavši da je podrilo suverenitet Pekinga nad Tajvanom i ohrabrilo separatiste u Tajpeju. Kina je obećala da će povratiti kontrolu nad Tajvanom, silom ako bude potrebno.

Intervju CNN-a emitovan je dan nakon što je Ostin osudio kinesko „nasilničko ponašanje“ u regionu. „Duboko smo zabrinuti zbog sve agresivnijeg i nasilničkog ponašanja Kine u Tajvanskom moreuzu i drugde u regionu“, rekao je Ostin novinarima u subotu u Honoluluu, gde je trebalo da se sastane sa svojim kolegama iz Japana i Australije.

Ostin je za Si-En-En rekao da će Vašington nastaviti da radi sa svojim saveznicima „kako bi osigurao da održimo slobodan i otvoren Pacifik”. On je dodao da SAD pokušavaju da ponovo otvore kanale vojne komunikacije sa Kinom

Šef Pentagona je takođe rekao da ne vidi neposrednu pretnju da Rusija upotrebi nuklearno oružje usred ukrajinske krize. On je prekorio ruskog predsednika Vladimira Putina što je sugerisao da bi takvo oružje moglo da se upotrebi ako bi bila ugrožena suverena teritorija Moskve, rekavši da „zveckanje nuklearnim sabljama nije ono što bismo očekivali da čujemo od lidera velikih zemalja koje imaju sposobnost“.

Domaćin CNN-a, Farid Zakarija, sugerisao je da, pošto Moskva proglašava četiri bivša ukrajinska regiona u Donbasu svojim, oružje koje Kijev isporučuje iz SAD već može da pogodi područja koja Putin smatra suverenom ruskom teritorijom. On je upitao da li je Pentagon stoga skloniji da obezbedi oružje većeg dometa koje je Ukrajina zatražila.

Ostin je odbacio bilo kakvu vezu između ruskog pristupa novih regiona i američkih planova pomoći, rekavši da Vašington nikada neće poštovati javne referendume regiona koji su glasali za pridruživanje Rusiji. Američko oružje koje Ukrajina već koristi, uključujući raketne bacače HIMARS, omogućava Kijevu da gađa mete u „skoro svakom delu teritorije Ukrajine“, dodao je on.

Upitan da li očekuje da će Ukrajina brzo povratiti više teritorije od ruskih snaga, Ostin je rekao da je to teško predvideti. „U kom god pravcu ovo ide, nastavićemo da pružamo bezbednosnu pomoć Ukrajincima koliko god bude potrebno.