Pariški sud osudio bivšeg doktora iz Ruande na 27 godina zatvora zbog njegove uloge u genocidu 1994

Pariški sud osudio bivšeg doktora iz Ruande na 27 godina zatvora zbog njegove uloge u genocidu 1994

Sud u Parizu osudio je u sredu bivšeg lekara iz Ruande na 27 godina zatvora zbog njegove uloge u genocidu 1994. u njegovoj matičnoj zemlji.

Eugene Rvamucio, 65, proglašen je krivim za „saučesništvo u genocidu“, „saučesništvo u zločinima protiv čovečnosti“ i „zaveru“ da se pripremi teren za te zločine.

Oslobođen je optužbi za „genocid“ i „zločine protiv čovečnosti“.

Rvamucio je negirao bilo kakvu nepravdu tokom četvoronedeljnog suđenja.

Tri decenije nakon genocida, nekoliko svedoka otputovalo je u Pariz na četvoronedeljno suđenje i dalo grafičke opise ubistava u regionu Butare gde je Rvamucio bio u to vreme.

Ovo je sedmo suđenje u vezi sa genocidom u aprilu 1994. godine koje je došlo na sud u Parizu u protekloj deceniji. U masakrima je ubijeno više od 800.000 pripadnika manjine u Ruandi Tutsija i umerenih Hutua koji su pokušali da ih zaštite od strane bandi ekstremista Hutua, uz podršku vojske i policije.

Anželik Uvamahoro, koja je tada imala 13 godina, rekla je da je došla na sud da „traži pravdu za svoj narod, koji je umro takav kakav je bio“.

Rekla je da je videla Rvamucio, koji je bio lekar njene majke, na mestu masakra u samostanu gde su ona i njena porodica našle utočište. Među poginulima su i neki od članova njene porodice.

Nakon što je uspela da pobegne, Uvamahoro je rekla da je ponovo videla Rvamucia na blokadi puta u gradu Butare i čula ga kako ohrabruje milicionere da ubiju Tutsi ljude. „Hteo je da ih podstakne da nas ubiju kako ne bismo izašli živi“, rekla je ona.

Drugi svedoci su opisali masovne grobnice i ljude koji su sahranjivali tela, uključujući grupe zatvorenika od kojih je zatraženo da urade taj posao. Neki su rekli da su ranjenici živi zakopani.

Rvamucio je optužen za širenje anti-Tutsi propagande i nadgledanje operacija sahranjivanja žrtava u masovne grobnice, navodi tužilaštvo.

Bivši doktor je rekao da je njegova uloga u masovnim sahranama bila motivisana samo „higijenskim” razlozima i da je negirano da su preživeli sahranjeni živi.

Rvamucio je uhapšen u predgrađu severno od Pariza 2010. U to vreme je radio kao lekar u bolnici u severnoj Francuskoj.

Francuski policajci su ga uhapsili dok je prisustvovao sahrani Žana Boska Baravagvize, koji se smatra jednim od organizatora genocida. Baravagvizu je Međunarodni krivični sud za Ruandu osudio 2003.

U decembru prošle godine drugi doktor, Sosten Munjemana, proglašen je krivim za genocid, zločine protiv čovečnosti i pomaganje u pripremi genocida i osuđen na 24 godine zatvora. Uložio je žalbu.