Nemačka želi da nastavi sa gasnim projektima sa Senegalom

Nemačka želi da nastavi sa gasnim projektima sa Senegalom

Nemačka želi da intenzivno sprovodi projekte gasa i obnovljive energije sa Senegalom, rekao je kancelar Olaf Šolc u nedelju tokom svog prvog putovanja u Afriku, u kontekstu rata u Ukrajini i njegovog uticaja na cene energije i hrane.

Šolc je započeo trodnevnu turneju u Senegalu, koji ima milijarde kubnih metara rezervi gasa i očekuje se da će postati veliki proizvođač gasa u regionu.

Nemačka nastoji da smanji svoju veliku zavisnost od Rusije za gas nakon invazije Kremlja na Ukrajinu. Pokrenula je razgovore sa senegalskim vlastima o vađenju gasa i tečnom prirodnom gasu, rekao je Šolc.

„To je stvar koju vredi intenzivno baviti“, rekao je on na konferenciji za novinare sa predsednikom Senegala Meki Salom, dodajući da je napredak u pregovorima u zajedničkom interesu dve zemlje.

Šolc je rekao da je Nemačka takođe zainteresovana za senegalske projekte obnovljive energije. On nije izneo dalje detalje.

U petak je zvaničnik nemačke vlade rekao da bi Nemačka mogla da pomogne u istraživanju gasnog polja u Senegalu. Opširnije

Sal je rekao da je Senegal spreman da radi na snabdevanju evropskog tržišta LNG-om. On je prognozirao da će proizvodnja LNG-a u Senegalu dostići 2,5 miliona tona sledeće godine i 10 miliona tona do 2030. godine.

Što se tiče istraživanja gasa, finansiranja projekata i drugih pitanja, „sve je to otvoreno i mi želimo da sarađujemo sa Nemačkom u tom kontekstu“, rekao je Sal.

Nemačka je pozvala i Senegal, koji trenutno predsedava Afričkom unijom, i Južnu Afriku da prisustvuju samitu G7 čiji je domaćin u junu kao zemlje gosti.

Obe zemlje su se uzdržale od glasanja o rezoluciji Ujedinjenih nacija protiv ruske invazije na Ukrajinu, koju Moskva naziva specijalnom vojnom operacijom za demilitarizaciju suseda za kojeg kaže da je ugrozio njenu bezbednost.

Ukrajina i njeni saveznici kažu da je rat ničim izazvan akt agresije.

Govoreći kao predsedavajući Afričke unije, Sal je rekao da mnoge afričke zemlje ne žele da zauzmu stranu u ratu, dok je osudio invaziju.

„Vrlo jasno, želimo mir“, rekao je, „radimo na deeskalaciji, radimo na prekidu vatre, na dijalogu… to je afrička pozicija“.

Sal je rekao da će posetiti Moskvu i Kijev u narednim nedeljama.

Sukob u Ukrajini, glavnom dobavljaču žitarica i hrane, izazvao je poremećaje u snabdevanju koji su podigli cene hrane i energije u Africi.

„Izrazio sam kancelaru Šolcu našu ozbiljnu zabrinutost zbog uticaja rata“, rekao je Sal, tražeći međunarodnu pomoć da se umanje posledice po afričke zemlje.

Šolc će kasnije u nedelju otputovati u Niger, odakle će u ponedeljak uveče odleteti za Johanesburg na poslednji deo turneje.