Japan pokreće zajedničke pomorske vežbe sa SAD

Japan pokreće zajedničke pomorske vežbe sa SAD

Vežba, koja uključuje i vazdušno i morsko sletanje, biće prva te vrste, saopštila je američka vojska.

Japanske kopnene snage za samoodbranu (GSDF) pokrenule su u nedelju tronedeljne zajedničke amfibijske vežbe sa američkim trupama stacioniranim na Okinavi. U njemu se navodi da je cilj vežbe bio da odvrati potencijalnu „agresiju“ od „takmičara“.

Njena amfibijska brigada za brzo raspoređivanje će učestvovati zajedno sa 31. marinskom ekspedicionom jedinicom SAD, izvestila je japanska novinska agencija Kjodo. Vežba, koja označava prvu vežbu velikih razmera u Indo-Pacifiku koja uključuje obe jedinice, trajaće do 25. marta, kaže kapetan marinaca Nikol Galjegos.

Ranije ovog meseca, šef GSDF-a, general Jošihide Jošida, otkrio je da će u vežbama učestvovati 440 japanskih vojnika i 600 američkih marinaca. Videće učesnike kako sleću sa mora i vazduha, kao i razne „borbene situacije“ na zemlji, rekao je Kjodo. Japan je spreman da prvi put koristi svoj nagibni avion V-22 Osprej proizveden u SAD, dodaje se, pozivajući se na zvaničnike.

Komandant pukovnik Majkl Nakonječni pohvalio je ove snage kao „dve najbolje obučene i najspremnije jedinice za odgovor na krizu“ u takozvanom „prvom lancu ostrva“. On je rekao da je primarna svrha vežbe „odvraćanje od agresije konkurenata i protivnika“.

„Prvi lanac ostrva“ odnosi se na lanac arhipelaga koji obuhvata Japan, Tajvan, severne Filipine, Borneo i ostrva Kuril i Rjuku na jugozapadu do ruskog ostrva Sahalin i poluostrva Kamčatka na severoistoku. Taj termin su koristile i Kina i SAD u svojim relevantnim spoljnopolitičkim i vojnim strategijama.

Ostrva Senkaku – nenaseljena grupa severoistočno od Tajvana, u Istočnom kineskom moru – takođe spadaju u taj lanac. Ostrvima trenutno upravlja Japan, ali Peking ih smatra spornom teritorijom.

Prema Kjodou, vežbe su deo koncepta američkih ekspedicionih naprednih baznih operacija – strategije koja ima za cilj da spreči američke protivnike, poput Kine, da ometaju američko vojno angažovanje u oblastima koje izazivaju zabrinutost. Koncept uključuje stalno prisustvo mornarice u takvim regionima, čak i pod normalnim okolnostima.

Ni Japan ni SAD nisu imenovali konkretnog protivnika koji je podstakao vežbe. Međutim, najava vežbe je objavljena otprilike dve nedelje nakon što je japansko ministarstvo spoljnih poslova izjavilo da su četiri najjužnija Kurilska ostrva „okupirana“ od strane Rusije. Tokio je uporedio „okupaciju“ sa februarskim napadom Rusije na Ukrajinu i tvrdi da je „to u suprotnosti sa međunarodnim pravom“, navodi ruska novinska agencija TASS.

Kurilska ostrva su decenijama bila tačka sporenja između Moskve i Tokija. Rusija ih je stekla po završetku Drugog svetskog rata i smatra ih neotuđivim delom svoje teritorije. Međutim, Japan nastavlja da insistira na svom suverenitetu. Spor oko ostrva sprečio je dve nacije da potpišu formalni mirovni sporazum posle rata.