Farmaceutski gigant smanjuje cenu insulina za 70%

Farmaceutski gigant smanjuje cenu insulina za 70%

Američki farmaceutski gigant Eli Lili najavio je u sredu da će smanjiti cenu svog insulina za 70 odsto, a predsednik Džo Bajden je pozvao druge da slede njihov primer kako bi se izborili sa rastućim cenama lekova, prenosi Frans pres.

Proizvođači su povećali cene insulina poslednjih godina, pogađajući milione Amerikanaca koji žive sa dijabetesom – i izazivajući oštre političke kritike.

„Izrada insulina košta manje od 10 dolara, ali Amerikanci su ponekad primorani da plate preko 300 dolara za njega. To je potpuno pogrešno“, rekao je Bajden u izjavi. On je sniženje cena Eli Lili pozdravio kao „ogromnu vest“.

„Vreme je da drugi proizvođači slede“, dodao je Bajden.

​Lili sa sedištem u Indijanapolisu najavila je niz koraka za obuzdavanje cena leka za spasavanje života, kao što je ograničavanje troškova iz džepa na 35 dolara mesečno za osobe sa osiguranjem.

„Lilli preduzima ove radnje kako bi olakšala pristup Lilli insulinu i pomogla Amerikancima koji mogu imati poteškoća u navigaciji složenim zdravstvenim sistemom“, navodi proizvođač lekova u saopštenju.

Dok ograničenje od 35 dolara stupa na snagu odmah, druge mere će biti primenjene tokom 2023.

U središtu je pad cene Humaloga od 70 odsto, Lilli-jevog najčešće prepisivanog insulina.

Učestalost dijabetesa u Sjedinjenim Državama kod odraslih se udvostručila u poslednjih 20 godina, pogađajući 37,3 miliona ljudi, prema američkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti.

Cene insulina su porasle u SAD, koštajući preko 8 puta više nego u 32 uporedive zemlje sa visokim dohotkom, pokazalo je istraživanje Rand Corporation iz 2020.

Ali veliki deo nagrade od visokih cena ne ide farmaceutskim firmama. Umesto toga, oni se prosleđuju zdravstvenim osiguranicima u vidu rabata. Kao rezultat toga, finansijski udarac od Liline odluke mogao bi najteže pasti na osiguravače.

Nepriuštivost insulina – posebno neosiguranim Amerikancima – postala je poklič za kritičare farmaceutske industrije.

Cena pakovanja Humaloga od pet komada trenutno iznosi 530,40 dolara, iako cena iz džepa za korisnika varira u zavisnosti od nečijeg plana osiguranja. Prosečna mesečna upotreba zavisi od korisnika, kaže Eli Lili na svojoj veb stranici.

Na cene lekova u Sjedinjenim Državama utiču ne samo troškovi proizvodnje i distribucije farmaceutskih proizvoda, već i drugi igrači kao što su osiguravači i kompanije za upravljanje beneficijama u apotekama.

Kritičari poput progresivnog senatora Bernija Sandersa proglasili su industriju simbolom „neprihvatljive korporativne pohlepe“.

„U vreme kada je Eli Lili prošle godine ostvarila profit od preko 7 milijardi dolara, pritisak javnosti ih je primorao da smanje cenu insulina za 70 odsto“, napisao je Sanders na Tviteru nakon najave smanjenja cene.

Ovo je ono što uzvrat postiže: u vreme kada je Eli Lili prošle godine ostvarila profit od preko 7 milijardi dolara, pritisak javnosti ih je primorao da smanje cenu insulina za 70%. Sanofi i Novo Nordisk moraju učiniti isto. https://t.co/0UtavajURk

„Sanofi i Novo Nordisk moraju da urade isto“, dodao je on, misleći na još dve kompanije koje zajedno sa Lili dominiraju na tržištu insulina.

​I Sanofi i Novo Nordisk objavili su izjave za AFP u kojima se ukazuje na programe koji pomažu da insulin bude pristupačniji, uključujući i neosigurane korisnike. Ali nijedna kompanija nije direktno komentarisala da li će se poklopiti sa planom Lilli.

​Anketa neprofitne organizacije T1International pokazala je da je jedan od četiri ispitanika koji žive sa dijabetesom prijavio da racionira insulin zbog finansijskog pritiska.

​Zakon o smanjenju inflacije, koji je prošle godine potpisao Bajden, ograničio je cene insulina za primaoce Medicare na 35 dolara mesečno, ali ljudi sa privatnim osiguranjem ili bez osiguranja su izostavljeni.

Bajden je, u svom obraćanju o stanju u Uniji, pozvao zakonodavce da obuzdaju „Veliku farmu“ i „ovaj put završe posao“ uspostavljanjem nacionalnog ograničenja troškova insulina.

U izjavi kompanije, izvršni direktor Eli Lilli David Ricks pozvao je konkurentske proizvođače da se pridruže naporima.

„Znamo da 7 od 10 Amerikanaca ne koristi insulin Lilli. Pozivamo kreatore politike, poslodavce i druge da nam se pridruže u učinku insulina pristupačnijim“, rekao je Riks.

​Izjava kompanije uputila je neosigurane potrošače na veb stranicu o dostupnosti insulina, rekavši da bi mogli da „prime Lilli insuline za 35 dolara mesečno“.

Akcije ljiljana su porasle za 1,2 odsto na 315,07 dolara u popodnevnom trgovanju.

Budući da će većina smanjenja cena uticati na popuste kompanije Lilli osiguravačima, a ne na prihode samom proizvođaču lekova, najava od srede će ostaviti „Lilli manje pogođenu nego što bi smanjenje cena sugerisalo“, rekao je analitičar Morningstara Damien Conover u belešci.

Smanjenje ne bi trebalo da „značajno poremeti“ prodaju Lilli-ja, dok će osiguravači „trebati da preuzmu udarac“ zbog fiksacije Vašingtona na odmetnute cene, dodao je on.

„Rešavanje zabrinutosti oko cena u vezi sa insulinom trebalo bi da pomogne Lili da održi moć cena sa novim inovativnim lekovima“, rekao je Konover.