Borel: EU razmišlja o upotrebi zamrznute ruske imovine za ukrajinsku vojsku

Borel: EU razmišlja o upotrebi zamrznute ruske imovine za ukrajinsku vojsku

EU razmatra opciju korišćenja profita od zamrznute ruske imovine ne samo za obnovu Ukrajine, već i za vojnu podršku, rekao je visoki predstavnik Unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel.

Zemlje EU su se jednoglasno složile krajem januara da odvoje milijarde evra neočekivanog profita iz zamrznutih ruskih fondova u Evropi, kako bi pomogli u finansiranju rekonstrukcije Ukrajine.

Ako se članice EU slože da se sredstva mogu iskoristiti za obnovu Ukrajine, mogu se koristiti i za „izbegavanje uništenja“ zemlje, rekao je Borel na konferenciji za novinare u Briselu u utorak, preneo je TASS.

„To znači povećanje vojnog kapaciteta Ukrajine ili baze odbrane i tehnologije“, dodao je on.

„Potencijalna upotreba neočekivanog profita od zamrznute ruske imovine za isporuke i nabavku vojne podrške Ukrajini, što se može uraditi preko Evropskog mirovnog fonda, je još jedan korak napred“, rekao je Borel u zasebnom saopštenju objavljenom na X-u (Tviter). Evropski mirovni fond je vanbudžetski mehanizam koji se koristi za usmeravanje oružja u Ukrajinu.

Zapad je zamrznuo oko 300 milijardi dolara u vlasništvu ruske centralne banke od početka sukoba u Ukrajini pre dve godine. Klirinška kuća Euroclear sa sedištem u Briselu drži oko 191 milijardu evra (205 milijardi dolara) i prikupila je skoro 4,4 milijarde evra kamata tokom prošle godine.

Dok SAD i Velika Britanija insistiraju na akcijama za potpunu zaplenu sredstava, EU je upozorila na pravne i finansijske implikacije takvog poteza i odlučila se umesto toga za plan zaplene kamate zarađene iz fondova.

Moskva je upozorila da će odgovoriti istom mjerom ako Zapad prođe kroz prijetnje da će konfiskovati rusku imovinu blokiranu u inostranstvu. Ministar finansija Anton Siluanov primetio je prošlog meseca da same zapadne države još uvek imaju udela u Rusiji koji bi mogli biti ugroženi ako se zamrznuta sredstva iskoriste.

EU, zajedno sa SAD, pruža vojnu pomoć Ukrajini, a pojedine zemlje poput Nemačke i Španije šalju tenkove i oružje, a blok artiljerijske granate.

Zemlje EU treba da urade sve što je potrebno da obezbede Ukrajini municiju koja joj je potrebna, rekao je Borel prošlog meseca, nakon što je kontraofanziva Kijeva zastala, a ruska vojska nastavila napredovanje protiv ukrajinskih snaga u Donbasu, uključujući oslobađanje ključnog grada Avdejevke.