Istraživači otkrivaju molekul RNK koji bi mogao da se koristi kao terapeutska meta protiv ćelija raka

Istraživači otkrivaju molekul RNK koji bi mogao da se koristi kao terapeutska meta protiv ćelija raka

Istraživači sa Cima Universidad de Navarra otkrili su da ribonukleinska kiselina koja ne sadrži informacije za stvaranje proteina (duga nekodirajuća RNK) igra ključnu ulogu u signalizaciji i popravljanju grešaka u replikaciji DNK tokom ćelijske deobe. Ovaj nalaz bi mogao dovesti do razvoja novih antitumorskih terapija.

Naučnici su identifikovali RNK koju su nazvali „lncREST“ (STres replikacije dugog ne-kodiranja RNK) i otkrili njenu ulogu u pokretanju efikasnog odgovora na stres izazvan brzom deobom ćelija.

„LncREST se lokalizuje na hromatin (struktura u kojoj je DNK organizovana u ćeliji). Njegova glavna funkcija je da olakša lokalizaciju ključnih proteina u procesu replikacije DNK i popravku oštećenja DNK tamo gde su potrebni. U stvari, odsustvo Pokazalo se da lncREST uzrokuje oštećenu signalizaciju stresa, što dovodi do akumulacije teških DNK defekata i, na kraju, ćelijske smrti“, objašnjava dr Luisa Stetelo, prvi i korespondentni autor studije.

„Otkrili smo da lncREST — koji kontroliše tumor supresor p53 — deluje kao funkcionalni senzor. On obezbeđuje da su neophodni proteini na pravom mestu u pravo vreme i da replikacija genoma ne izostane“, kaže Maite Huarte, lider iz studije i glavnog istraživača Ne-kodirajuće RNK i grupe za genom raka na Cima Universidad de Navarra.

Rad, objavljen u časopisu Nature Communications, ne samo da je otkrio IncREST kao kritičnu komponentu odgovora na stres, već bi mogao biti i efikasna terapeutska meta u borbi protiv različitih vrsta raka.

„Ovo otkriće je važan korak ka boljem razumevanju kako se naše ćelije nose sa stresom tokom ćelijske deobe. Pored toga, moglo bi da otvori novi put za studije za razvoj novih terapija protiv ćelija raka ili poboljšanja postojećih, koristeći lncREST kao terapeutska meta“, kaže Statelo.

Istraživači, koji su sproveli studiju na ćelijama kolorektalnog karcinoma i na modelima tumora miševa, takođe naglašavaju obećavajući scenario koji može biti rezultat kombinovanja poznatih inhibitora sa inhibitorima lncREST da bi se postigao veći terapeutski efekat. „Nalazi mogu dovesti do kombinovane terapije da se koristi manje lekova i smanji toksičnost za pacijenta. Korišćenjem dva inhibitora u isto vreme, šanse da tumorske ćelije razviju otpornost na lečenje su smanjene“, sugeriše Huarte.

U ovoj studiji, istraživači Cima su preformulisali postojeću tehnologiju za otkrivanje RNK molekula u procesu replikacije. „Razvili smo metodologiju pod nazivom iROND, koja nam omogućava da identifikujemo RNK koje se nalaze specifično na mestima gde se DNK replicira. U stvari, tako smo otkrili lncREST povezan sa mestima replikacije u uslovima stresa“, kaže Luisa Stetelo.