Banke sa Volstrita brinu o predstojećim ekonomskim olujama

Banke sa Volstrita brinu o predstojećim ekonomskim olujama

NjUJORK: Najveće banke na Volstritu zvučale su oprezno u pogledu ekonomskih prepreka, smanjujući rizik u određenim oblastima dok procenjuju verovatnoću i ozbiljnost recesije, a Džejmi Dajmon iz JPMorgana uporedio je životnu sredinu sa nadolazećom „olujom“, prenosi Rojters.

Banke se suočavaju sa teškom ekonomskom pozadinom sa visokom inflacijom koja zabrinjava potrošače, tržišta pod pritiskom šteti investicionom bankarstvu i obrnutim delovima krive prinosa američkog trezora koji dodaju izazove generisanju prihoda.

„Okruženje – kada bih morao da upotrebim jednu reč da ga opišem, bilo bi komplikovano“, rekao je izvršni direktor Morgan Stenlija Džejms Gorman, navodeći sukob u Ukrajini, povećanje kamatnih stopa, ekonomske pretnje i druge faktore.

„Međutim, mislim da je važno reći da 2008. nije komplikovana. Ovo je drugačija vrsta finansijskog stresa u sistemu. I iskreno, bankarski sektor je mnogo jači nego što je bio prošli put.“

Banke su počele da izveštavaju o zaradi dan nakon što su podaci pokazali da su potrošačke cene u SAD porasle za 9,1 odsto prošlog meseca, što je iznenađujuće naglo ubrzanje u odnosu na maj.

Morgan Stanlei i JPMorgan Chase & Co započeli su sezonu zarada prijavljivanjem pada profita. JPM je zabeležio rezervisanja od 1,1 milijardu dolara za kreditne gubitke, dok je Morgan Stanlei rekao da je rezervisanje za kreditne gubitke u ovom kvartalu 101 milion dolara u poređenju sa 73 miliona dolara pre godinu dana.

Citigroup i Vells Fargo & Co objavili su svoju zaradu u petak.

Dimon iz JPMorgan-a rekao je da je banka „upravljala određenim izloženostima“ kao što je smanjenje premosnih kredita i izbjegavanje drugorazrednih kredita. „Prilično smo pažljivi o tome kako rizikujemo kompaniju… Samo će proći kroz oluju.“

Gorman iz Morgan Stenlija rekao je da je njegov tim u fiksnim prihodima i akcijama bio „razborit“ u odnosu na konkurente. Na pitanje zašto banka ne koristi višak kapitala da poveća svoje poslovanje sa fiksnim prihodom, Gorman je rekao da mu je ugodnije da zadrži rezervni novac, s obzirom na neizvesno okruženje.

Dok je Dimon izbegavao da kaže koliko će ekonomija biti teško pogođena, on je rekao da je raspon ishoda bio „meko sletanje do tvrdog sletanja“ vođeno koliko američke Federalne rezerve povećavaju kamatne stope da bi ukrotile inflaciju.

Inflacija ostaje jasna bolna tačka za američku ekonomiju koja je, prema rečima jednog zvaničnika Federalnih rezervi, postala nešto poput „zagonetke“.

„Tržište rada je i dalje veoma snažno, ali čini se da realna ekonomija posustaje“, rekao je guverner Feda Kristofer Voler u govoru u četvrtak. On je rekao da veruje da privreda može da izdrži velika povećanja kamatnih stopa.

Dimon je kao prepreke naveo kvantitativno zaoštravanje Fed-a, nestabilna tržišta, krizu u Ukrajini i uticaj toga na cene hrane i energije.

Uprkos tome, potrošnja potrošača JPMorgan-a je i dalje zdrava sa kombinovanom potrošnjom na debitne i kredite koja je porasla za 15% u odnosu na prošlu godinu, rekli su rukovodioci.

Glavni finansijski direktor Džeremi Barnum rekao je da oni počinju da uočavaju uticaj inflacije na potrošnju, međutim, pri čemu veći deo potrošnje ide na gas i nediskrecione račune u poređenju sa periodom od pre godinu dana.

Potrošnja raste brže od prihoda, a srednja stanja depozita su opala po prvi put od početka pandemije, rekao je Barnum.

Viši ekonomista Instituta Bank of America Dejvid Tinsli rekao je da kako inflacija gura cenu gasa i namirnica na višu, veći deo potrošnje kupaca ide na te kategorije, posebno među klijentima sa nižim prihodima.

„Ovaj veoma visok nivo inflacije u SAD narušava stvarnu potrošačku moć“, rekao je Tinsli. Ipak, podaci o klijentima Bank of America pokazuju: „Ostalo je dosta jastuka“.

Bank of America (BAC.N) izveštava o zaradi u ponedeljak.

Bez obzira na to, potrošačka potrošnja pokreće otprilike dve trećine američke ekonomije, a ako se potrošači povuku, to bi moglo da ubrza prelazak zemlje u recesiju, složili su se rukovodioci i ekonomisti.

Postoje znaci da agresivno povećanje kamatnih stopa Fed-a dovodi do toga da kupci kuća odlažu kupovinu. Prosečna stopa na 30-godišnju hipoteku sa fiksnom kamatnom stopom bila je 5,51%, rekao je u četvrtak Fredi Mek.

JPMorgan je prijavio pad prihoda od stambenih kredita od 26% u odnosu na prethodnu godinu, dok je obim izdavanja hipoteka pao za 45%.

Jan Belens, lider globalnog bankarstva i tržišta kapitala u EI-u, rekao je da ako potrošači koji se povlače od kupovine kuća ubrzaju početak recesije, oni će kasnije imati više novca da se izvuku iz nje.

„Recesija nije dobra ni za koga, ali ovo je ipak bolja opcija od daljeg zaduživanja potrošača“, rekao je Belens. „Ovo bi takođe moglo značiti da je recesija manje ozbiljna i kraća nego što smo videli u prošlosti.