Portorikanci besni zbog nedostatka struje nekoliko dana nakon Fione

Portorikanci besni zbog nedostatka struje nekoliko dana nakon Fione

SAN HUAN – Polovina Portorika je bez struje više od pet dana nakon što je udario uragan Fiona – uključujući ceo grad u koji nije stigla ni jedna radna ekipa, preneo je Asošijejted pres.

Mnogi na američkoj teritoriji su ljuti i nepoverljivi, a pozivi su sve prisutniji za ukidanje privatne kompanije za prenos i distribuciju električne energije na ostrvu.

Poremećaji sa gorivom pogoršavaju situaciju, primoravaju prodavnice prehrambenih proizvoda, benzinske pumpe i druga preduzeća da se zatvaraju, a stambene zgrade ostavljaju u mraku jer nema dizela za agregate.

Mnogi se pitaju zašto je potrebno toliko vremena za obnavljanje struje pošto je Fiona bila oluja kategorije 1 koja nije zahvatila celo ostrvo i čija je kiša, a ne vetar, nanela najveću štetu.

„To nije normalno“, rekao je Marsel Kastro-Sitiriče, profesor elektrotehnike na Univerzitetu Portoriko u Majaguezu. „Nisu dali ubedljivo objašnjenje u čemu je problem.

On je napomenuo da uprava za električnu energiju Portorika i Luma, privatna kompanija koja je preuzela prenos i distribuciju električne energije na ostrvu prošle godine, takođe nisu objavili osnovne informacije poput detalja o šteti na električnoj mreži.

„Još ne znamo koliki je obim štete“, rekao je Kastro, dodajući da je zabrinut i iznenađen što Luma nije doveo dodatne posade kako bi povećao dodatnu radnu snagu već na ostrvu.

Luma je rekao da su Fionine poplave ostavile nekoliko podstanica pod vodom i nepristupačne, i insistira da joj ne treba više osoblja.

„Imamo sve resurse za koje verujemo da su nam potrebni“, rekao je inženjer kompanije Luma Daniel Hernandez.

Nedostatak struje podstakao je najmanje jednog gradonačelnika da aktivira sopstvene timove za popravku, a nekoliko drugih gradskih čelnika traži odgovore o tome zašto ekipe Lume nisu ponovo spojile domove i ključnu infrastrukturu.

„Nisu ni stigli ovde“, rekla je Jasmin Aljende, opštinski administrator za Hormigueros, grad na zapadu Portorika koji je dom za više od 15.600 ljudi, od kojih su mnogi stariji.

Ona je rekla da su gradski zvaničnici dali spisak oborenih transformatora i dalekovoda, kao i tačnu lokaciju desetina oštećenih električnih stubova. Čak su očistili i otvore oko oštećenih mesta kako bi obezbedili da se struja vrati što je pre moguće, rekla je ona.

„Sve je spremno za njih da dođu i rade svoj posao“, rekao je Aljende. „Sve što treba da urade je da se pojave.“

Elizabet Gonzales, koja živi u Hormiguerosu, rekla je da je u petak bila primorana da izbaci dve vreće mesa i da se bori da kupi još benzina za svoj generator, iako njen muž, koji ima rak, zavisi od toga.

Gonzales je rekla da joj je dosta električne mreže u Portoriku.

„Beskorisno je, tako jednostavno“, rekla je. „Ako dođe uragan, ako padne kiša ili mali nalet vetra, struja brzo nestane.

Električna mreža ostrva se već raspadala zbog mera štednje, stare infrastrukture i nedostatka održavanja kada je snažan uragan Marija srušio sistem 2017. Rekonstrukcija mreže jedva da je počela kada je uragan Fiona pogodio prošle nedelje.

U prvim danima nakon Fione, zvaničnici Lume i guverner Pedro Pierluisi obećali su da će velika većina kupaca uskoro dobiti struju. Ali u petak kasno, više od 40% od 1,47 miliona kupaca je i dalje bilo u mraku.

Pored toga, 27% od 1,3 miliona kupaca za vodu i kanalizaciju nije imalo vodu delimično zato što se pumpe oslanjaju na struju i nisu svi imali rezervne generatore.

Ni Luma ni kompanija za proizvodnju električne energije iz Portorika nisu rekli kada će struja biti vraćena u najugroženije oblasti. Rekli su samo da su bolnice i druga kritična infrastruktura njihov prioritet.

Situacija je razbesnela mnoge Portorikance, uključujući zvaničnike lokalne vlade.

„Neću prihvatiti izgovore“, rekao je Aleksandar Burgos, gradonačelnik planinskog grada Cialesa u centralnom dijelu zemlje. „Naši dalekovodi su podignuti, na zemlji nema električnih stubova i spremni smo za priključenje.

Edvard O’Nil, gradonačelnik grada Gvajanabo na severu, napisao je na Tviteru da je Lumin „loš nastup“ „neprihvatljiv“.

O’Nil, koji je radio i za energetsku kompaniju u Portoriku i za Lumu, rekao je da je njegova opština prikupila sve potrebne informacije kako bi pomogla ekipama da obnove struju, ali da nije videla nikakve rezultate.

U severnom gradu Bajamonu, gradonačelnik Ramon Luis Rivera se umorio od čekanja i angažovao je nezavisnu ekipu za popravku koja je počela sa radom u petak popodne, iako nisu rukovala žicama pod naponom.

Keti Kunkel, analitičarka energetike i finansija sa sedištem u Portoriku, rekla je da je iznenađena što se moć još nije vratila u oblasti koje je Fiona jedva pogodila, uključujući glavni grad San Huan.

Takođe je postavila pitanje zašto Luma nije zaposlila stotine iskusnih linijskih radnika koji su radili sa elektroenergetskom upravom Portorika pre nego što je privatna kompanija preuzela prenos i distribuciju u junu 2021.

„Imamo ovu apsurdno frustrirajuću situaciju“, rekla je ona. „Stari sistem se održava na podstandardne načine. Vi zapravo želite ljude koji znaju kako da rade na tom sistemu.”

Nedostatak struje je povezan sa nekoliko smrtnih slučajeva. Vlasti kažu da je 70-godišnji muškarac izgoreo kada je pokušao da napuni svoj pogonski generator benzinom, a 78-godišnji muškarac je preminuo od udisanja otrovnih gasova iz svog generatora. Policija je u petak saopštila da su 72-godišnji muškarac i 93-godišnja žena umrli nakon što im se kuća zapalila jer su se oslanjali na sveće za osvetljenje.

Kastro-Sitiriče, profesor elektrotehnike, rekao je da su za sve krivi vlada Portorika, Luma i Uprava za električnu energiju.

„To je zajednička katastrofa“, rekao je on, dodajući da je Fiona bila poziv za buđenje i da više ljudi mora da bude povezano na solarnu energiju. „Sramota je što vlada to nije učinila da bi spasila živote.“