Broj poginulih američkih državljana u ratu između Izraela i Hamasa porastao je na 22

Broj poginulih američkih državljana u ratu između Izraela i Hamasa porastao je na 22

Broj američkih državljana za koje je potvrđeno da su ubijeni u ratu između Izraela i Hamasa porastao je na najmanje 22, a za najmanje 17 Amerikanaca se vodi nestalo, saopštio je u sredu Stejt department. To je povećanje broja poginulih u odnosu na 14 dan ranije, u ratu koji je već odneo više od 2.200 života na obe strane, piše AP.

„Šačica“ američkih državljana je među procenjenim 150 talaca koje su uhvatili militanti Hamasa tokom njihovog šokantnog napada na Izrael tokom vikenda, rekao je u sredu portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi.

Kao dodatni znak američke podrške Izraelu, državni sekretar Antoni Blinken otišao je na sastanke sa tamošnjim zvaničnicima. A američka vojska pomera drugi nosač aviona ka Sredozemnom moru kao deo napora da spreči da se rat prelije u opasniji regionalni sukob.

Kirbi je rekao da će USS Dvajt D. Ajzenhauer i njegovi brodovi biti „dostupna prednost“ ako bude potrebno. USS Gerald R. Ford, najnapredniji nosač aviona u mornarici, i njegova udarna grupa već su stigli u istočni Mediteran.

Napad je pokrenuo pitanja o ulozi Irana, glavnog sponzora Hamasa, i o tome da li je bio direktno uključen u operaciju. Ali SAD su prikupile informacije koje sugerišu da su visoki zvaničnici iranske vlade bili zatečeni višestrukim napadom, prema jednom američkom zvaničniku koji nije bio ovlašćen da o tome javno raspravlja i govorio je pod uslovom anonimnosti. Taj podatak je obavestio zvaničnike Bele kuće javno tvrdeći da još nije video dokaze o direktnoj umešanosti Iranaca u planiranje ili izvođenje napada Hamasa.

„Nismo videli ništa što govori da su posebno smanjili provere da podrže ovaj skup napada, ili da su bili uključeni u obuku. I očigledno je da je ovo zahtevalo dosta obuke ovih terorista“, rekao je Kirbi, iako je dodao da će SAD nastaviti da gledaju obaveštajne podatke „i videti da li nas to dovodi do drugačijeg zaključka“.

U Izraelu, premijer Benjamin Netanjahu se udružio sa glavnim političkim rivalom u stvaranju ratne vlade, uspostavljajući određeni stepen jedinstva dok se tamošnja vlada suočava sa pritiskom javnosti da sruši Hamas. Izrael je nastavio destruktivne vazdušne napade u Gazi, gde bi potencijalna kopnena ofanziva verovatno rezultirala velikim brojem žrtava na obe strane sukoba.

S obzirom da mnoge aviokompanije obustavljaju komercijalne letove u Izrael i iz njega zbog tekuće razmene raketa i projektila, Kirbi je rekao da Sjedinjene Države istražuju „niz drugih opcija“ da pomognu Amerikancima koji žele da odu, i čini se da ostavljaju otvorenom mogućnost Evakuacija uz pomoć SAD.

Kirbi je rekao da je administracija još u pregovorima sa Izraelom i Egiptom kako bi pokušala da organizuje bezbedan prolaz za civile u Gazi. „I ovi ljudi su žrtve“, rekao je on. „Oni nisu tražili od Hamasa da to uradi.

Predsednik Džo Bajden, koji će se kasnije u sredu sastati sa jevrejskim liderima, pokušao je da poveže napade Hamasa direktno sa decenijama antisemitizma i nasilja koje su trpeli Jevreji širom sveta.

„Ovaj napad je izvukao na površinu bolna sećanja i ožiljke koje je ostavio milenijum antisemitizma i genocida nad jevrejskim narodom“, rekao je Bajden novinarima. Dodao je: „Moramo da budemo kristalno jasni: nema opravdanja za terorizam, nema izgovora, a vrsta terorizma koja je ovde prikazana je samo iznad bleda, iza bleda.

Bajden je rekao da su on i potpredsednica Kamala Haris razgovarali telefonom u sredu sa Netanjahuom. Bio je to najmanje četvrti razgovor između Bajdena i Netanijahua od subotnjeg napada.

„Sjedinjene Države imaju leđa Izraela i mi ćemo raditi na tome tokom dana i kasnije“, rekao je Bajden.