Američke demokrate podstiču proteste za abortus

Američke demokrate podstiču proteste za abortus

Demokratski poslanici pozvali su na masovne proteste nakon što je američki Vrhovni sud poništio Roe protiv Vejda, značajan slučaj koji podržava federalnu zaštitu od abortusa već skoro pet decenija, a neki predstavnici pozivaju pristalice da krenu u „rat“ po tom pitanju.

Odluka suda da u petak poništi presudu iz 1973. brzo je naišla na ogorčenje demokrata, mnogi su zahtevali ulične demonstracije u znak podrške pravima na abortus širom zemlje.

„Glasanje je ključno, ali samo nije dovoljno. Moraćemo da se organizujemo, štrajkujemo, punimo kase fondova za abortuse, otvaramo svoje domove da pomognemo onima koji traže siguran prolaz i još više da uspostavimo i branimo naša prava“, napisala je napredna predstavnica Aleksandrija Okasio-Kortez (Njujork), koja je ranije bila viđen ispred Vrhovnog suda kako poziva Amerikance da izađu „na ulice“.

Njene komentare osudila je republikanka iz Džordžije Mardžori Tejlor Grin, koja je optužila poslanika da je pokušao da pokrene „pobunu” uz napomenu da će „svako nasilje i neredi” koji su usledili doći kao „direktan rezultat naređenja demokrata za marš”. Okasio-Kortez je uzvratio da „iskorišćenje našeg prava na protest“ nije isto što i „pokušaj da se preokrene demokratija“.

Tokom pojavljivanja na MSNBC-u kako bi se razgovaralo o odluci, predstavnica Džeki Spajer (D-Kalifornija) je rekla da bi pristalice trebalo da se „oklope“, pošto je „tamo napolju rat“, a brzo ga je ponovila predstavnica Ajana Presli iz Masačusetsa.

Izvestan broj drugih demokratskih kongresmena takođe se pojavio na sudu u Vašingtonu da osudi odluku, a Maksin Voters (Kalifornija) je izjavila „dođavola sa Vrhovnim sudom, mi ćemo im prkositi“. Njoj se pridružio predstavnik Teksasa Al Grin, koji je kasnije izjavio da „ova borba nije završena“, obećavajući da će nastaviti da podržava „žensko zdravlje, privatnost i pravo na izbor“.

Nedugo nakon objavljivanja odluke u blizini zgrade suda okupila se velika masa, a mnogi su nosili natpise i uzvikivali parole. Neki demonstranti obučeni u crno takođe su viđeni kako marširaju tim područjem, nalik radikalnijim agitatorima „crnog bloka“ viđenim na prethodnim demonstracijama širom SAD.

U međuvremenu, republikanci su uglavnom podržali presudu od četvrtka, jer su mnogi u stranci glasno protiv abortusa. Senator iz Masačusetsa Mit Romni, koji je bio u sukobu sa drugim članovima GOP-a zbog njegovog čvrstog protivljenja bivšem predsedniku Donaldu Trampu, izdao je saopštenje u kojem je ponovio svoju podršku „svetosti ljudskog života“, rekavši da „deca – i rođena i nerođena – zaslužuju našu zaštitu.” Pridružio mu se dugačak red republikanskih poslanika, kao što je predstavnica Liz Čejni, koja je navijala za odluku Vrhovnog suda za vraćanje „vlasti državama i narodu… da se pozabavi pitanjem abortusa prema državnom zakonu“.