Afrička unija postavlja ultimatum vođama puča u Nigeru

Afrička unija postavlja ultimatum vođama puča u Nigeru

Afrička unija dala je vojnoj hunti Nigera 15 dana da se povuče i ponovo postavi svrgnutog predsednika Mohameda Bazuma, zapretivši „kaznenim merama“ ako vođe puča odbiju.

U saopštenju od petka, Savet za mir i bezbednost Afričke unije osudio je „alarmantan ponovni razvoj“ puča širom kontinenta. Blok je pozvao vojnike koji su zbacili Bazuma da se „odmah i bezuslovno vrate u svoje kasarne i vrate ustavnu vlast, u roku od najviše petnaest (15) dana“.

Ukoliko vojska odbije da se povinuje, savet je rekao da će preduzeti „neophodne mere, uključujući kaznene mere protiv počinilaca”.

Bazuma su u sredu uhapsili pripadnici njegovog obezbeđenja, a najviši vojni zvaničnici su kasnije saopštili da su ga smenili sa vlasti i suspendovali sve državne institucije. General Abdurahamane Čiani, koji je bio na čelu nigerijske predsedničke garde od 2011. godine, pojavio se u petak na televiziji proglašavajući sebe novim nacionalnim liderom.

Puč je usledio nakon dva uspešna osvajanja vojne moći u Burkini Faso prošle godine i pokušaja puča u Gambiji, Gvineji Bisao, Maliju, Sao Tomeu i Principu i Sudanu od početka 2022. U Burkini Faso i Maliju nemiri su izbili kada je Francuska završila svoju dugotrajnu operaciju protiv pobunjenika u regionu Sahela, koju su lokalni stanovnici osudili kao neefikasnu.

Oko 1.500 francuskih vojnika ostaje stacionirano u Nigeru, iako je budućnost njihovog raspoređivanja nejasna nakon svrgavanja Bazuma, kojeg je podržala francuska vlada.

Francuski predsednik Emanuel Makron opisao je Bazuma kao „hrabrog lidera“ i rekao da će Pariz podržati regionalne sile u uvođenju sankcija zaverenicima puča. Evropska unija je u subotu saopštila da je obustavila finansijsku pomoć Nigeru, dok je američki državni sekretar Antoni Blinken zapretio da će prekinuti „značajnu“ pomoć Vašingtona toj zemlji.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov osudio je državni udar u četvrtak kao „antiustavni čin“.

Tchianijevi ljudi nisu pokazali znake povlačenja. Posle sastanka sa državnim službenicima u petak, visoki zvaničnik hunte, general Mohamed Toumba, rekao je novinarima da je „data poruka da se ne zaustavljaju procesi koji su u toku, da se nastavi sa stvarima“ i da će „sve što mora da se uradi biće urađeno“.

Situacija na terenu je eskalirala u nedelju kada su gomile Čianijevih pristalica opkolile francusku ambasadu u Nijameju. Vrata ambasade su zapaljena, a neki među masom mahali su ruskim zastavama, uprkos osudi puča Moskve. Makronova kancelarija upozorila je da Pariz „neće tolerisati bilo kakav napad na Francusku i njene interese“ i da će Francuska „odmah i nerešivo odgovoriti“ ako njene diplomate ili građani budu povređeni.