Albanska opozicija ometa rad parlamenta

Albanska opozicija ometa rad parlamenta

Pristalice albanske opozicije ponovo su protestovale ispred parlamenta zemlje u četvrtak dok su poslanici koji su zahtevali ostavku vlade zbog navodne korupcije pokušali da poremete sednicu Predstavničkog doma, duvajući u zvižduke i gužvajući se na podijumu.

U svom trećem protestu za nedelju dana, stotine ljudi — uključujući čoveka koji je na konju stigao iz severne oblasti — okupilo se ispred glavnog ulaza u parlament, a neki su bacili dimne bombe na policiju koja je čuvala zgradu. Ali izlaznost i intenzitet mase bili su manji nego tokom sličnog protesta u ponedeljak.

Nema izveštaja o hapšenjima ili povređenima, a demonstranti su otišli ​​posle dva sata, dok su opozicioni poslanici unutra nastavili da ometaju sednicu.

Proteste organizuju Demokratska partija desnog centra bivšeg predsednika i premijera Salija Beriše i levičarska Slobodarska partija bivšeg predsednika Ilira Mete.

Opozicija optužuje socijalističkog premijera Edija Ramu i njegov kabinet za korupciju, povezanost sa organizovanim kriminalom i lošu ekonomsku politiku, a Ramu okrivljuje za egzodus mladih Albanaca koji traže posao u zapadnoevropskim zemljama.

Vlada to negira. Tvrdi se da je zadržala inflaciju na niskom nivou u poređenju sa drugim mestima u Evropi i da je subvencionisala račune za struju za porodice i mala preduzeća.

Opozicija je 3. mart odredila kao dan nacionalnog protesta.

Istog dana, apelacioni sud će odlučiti ko treba da predvodi glavne opozicione demokrate — Beriša ili njegov prethodnik Lulzim Baša.

Partiju su zahvatile sukobe nakon što je američki državni sekretar Antoni Blinken 2021. zabranio Beriši i njegovoj bliskoj rodbini ulazak u SAD zbog „korumpiranih dela koja su podrila demokratiju“ tokom njegovog premijerskog mandata 2005-2013.

Britanija je uradila isto prošle godine.

Vladajući socijalisti prihvatili su u četvrtak zahtev opozicije za debatu sa Ramom, za koga opozicija tvrdi da je korumpirao Čarlsa Mekgonigala, bivšeg visokog funkcionera kontraobaveštajne službe FBI. Mekgonigal je u Sjedinjenim Državama optužen da je krio od FBI ključne detalje o putovanju u Albaniju 2017. godine sa bivšim albanskim obaveštajnim zvaničnikom koji mu je navodno dao najmanje 225.000 dolara.

Mekgonigal se nekoliko puta sastala sa albanskim premijerom i pozvala na oprez u dodeljivanju dozvola za bušenje naftnih polja u zemlji ruskim firmama.

Rama je priznao da se sastao sa McGonigal, ali je negirao optužbe da mu je davao novac ili preferencijalni tretman.