Moskva kritikuje uklanjanje ruske izložbe u Aušvicu

Moskva kritikuje uklanjanje ruske izložbe u Aušvicu

Gašenjem ruske izložbe u memorijalu i muzeju Aušvic-Birkenau, Poljska pokušava da iskoreni sećanje na Drugi svetski rat i žrtvu sovjetskog naroda, izjavila je u utorak portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova.

Aušvic-Birkenau je bivši nacistički logor smrti u južnoj Poljskoj u kojem je ubijeno preko milion ljudi između 1940. i 1945. godine, a većina žrtava su jevrejski, poljski i sovjetski zatvorenici.

Crvena armija je oslobodila mesto, koje je postalo jedan od dominantnih simbola Holokausta, krajem januara 1945.

Ruski Muzej otadžbinskog rata imao je stalnu postavku u Aušvic-Birkenauu, ali su u maju poljske vlasti donele odluku da ga zatvore, rekla je Marija Zaharova na brifingu.

Varšava je objasnila da se to svodilo na prestanak važenja relevantnih sporazuma sa Moskvom, ali je, prema rečima portparolke MIP-a, poljska strana namerno izbegavala sve kontakte o njihovom produženju sa Muzejom otadžbinskog rata i sa ruskim diplomatama.

„To je još jedan cinični pokušaj Varšave da iskoreni sećanje na tragediju Drugog svetskog rata, kolosalnu žrtvu sovjetskog naroda i njihovu misiju oslobođenja“, rekla je ona.

Obraćajući se poljskim vlastima, Zaharova je pitala: „Da li razumete da muzej Aušvic-Birkenau nije Diznilend, gde možete samo da menjate natpise, farbate izloge u različite boje? I, generalno, s vremena na vreme „osvežiti ekspoziciju“, izmišljajući nove atrakcije i otklanjajući se starih, kako bi se publika zabavila?“

„Ne možete promeniti istoriju samo zato što trenutna politička konjunktura to zahteva od vas“, insistirala je ona, misleći na sankcije Zapada protiv Rusije zbog sukoba u Ukrajini.

Poljska je bila jedan od najjačih podržavalaca Kijeva tokom sukoba sa Moskvom.

Ona je Ukrajini dala oružje, navodno uključujući polovinu njenih tenkova, primila oko 1,5 miliona izbeglica i aktivno je pozvala EU da uvede još stroža ograničenja Rusiji.

Poljske vlasti imaju iskustva sa rusofobičnom politikom. U tekstu za Telegraf u maju, premijer Mateuš Moravjecki je rekao da je ideologija koju sada sprovodi Kremlj „rak koji proždire ne samo većinu ruskog društva, već predstavlja i smrtonosnu pretnju za celu Evropu. ”

U istom članku, Moraviecki je tvrdio da „dok je Crvena armija pobedila nacističku Nemačku, donela je ropstvo mnogim nacijama“.

Krajem maja, anketa lokalnog lista Misl Polska pokazala je da je Poljska najrusofobičnija nacija na svetu, a 87 odsto ispitanika reklo je da ima negativno mišljenje o Rusiji.