7 svakodnevnih načina za negovanje matematičkih i pismenih veština dece kako biste izbegli znanja učenja tokom leta

7 svakodnevnih načina za negovanje matematičkih i pismenih veština dece kako biste izbegli znanja učenja tokom leta

Leto je odlično vreme da se deca igraju, opuste i druže sa prijateljima. To takođe može biti vreme kada deca izgube nešto od onoga što su naučila tokom školske godine.

Neki psiholozi i edukatori nazivaju „letnji tobogan” gubitak učenja koji se može desiti tokom letnjih meseci, kada deca nisu u školi. Ovaj gubitak u učenju najviše utiče na veštine matematike i pismenosti. Neke studije sugerišu da deca mogu da izgube do mesec dana akademskog učenja tokom dva meseca leta.

Ovaj gubitak učenja je sličan onome što biste očekivali sa bilo kojom drugom veštinom koja zahteva vežbu. Zamislite, na primer, da violinista prestane da vežba dva meseca. Njihov učinak će verovatno „klizati“ bez stalnog vežbanja, a isto važi i za mnoge akademske veštine, uključujući matematiku i čitanje.

Dobra vest je da roditelji ili staratelji mogu primeniti mnogo različitih strategija kako bi sprečili letnji pad. Mnoge od ovih strategija su usredsređene na slobodnu igru, koja je zapravo osnova za učenje.

Važno je da sprečavanje letnjeg gubitka učenja ne mora da uključuje formalnu nastavu. Podstičemo roditelje i staratelje da pronađu mogućnosti za proširenje igre tako što će napraviti male dodatke koji promovišu veštine koje su deca razvila tokom školske godine.

1. Integrisati brojanje u dnevne aktivnosti. Iako to ponekad ne shvatamo, matematika je svuda oko nas! Kada kupujete u prodavnici, možete naterati decu da sakupe određeni broj jabuka ili banana kako biste podstakli brojanje.

Kada se bavite sportom, možete integrisati brojeve, na primer, brojanjem dodavanja fudbalskom ili bejzbol loptom. Kada su deca na trampolinu, roditelji ih mogu zamoliti da izbroje svoje skokove naglas, ili da im daju množenje (kao tri puta četiri) i zamole decu da to reše i skoče toliko puta.

2. Uključite decu u aktivnosti razmišljanja, pamćenja i prepričavanja kako biste unapredili jezičke veštine. U jednostavnoj aktivnosti kao što je vožnja biciklom, na primer, možete zamoliti decu da pokušaju da se sete pet stvari koje su videli tokom vožnje biciklom i kada dođete kući, neka vam ih opišu. Ako deca dele priče i razgovaraju sa odraslima, pomaže im u učenju jezika. Takvi detalji takođe mogu biti uključeni u pismo koje deca pišu porodici ili prijateljima kao deo namernog i smislenog deljenja.

Zamolite decu da vode dnevnik o svom danu ili napišu pisma i pošalju ih svojim prijateljima, bakama i dekama ili rođacima. Pisanje razglednica takođe može biti zabavan način za pisanje.

4. Uključite decu u planiranje aktivnosti kako biste izoštrili svoje veštine mišljenja. Ako idete u šetnju ili planinarenje, zamolite dete da vam pomogne u planiranju ili mapiranju rute, pročitajte mapu, odlučite šta da spakujete i proverite i pripremite se za vremenske prilike. Sve ove aktivnosti mogu pomoći da se izoštre dečje mišljenje i veštine rešavanja problema.

5. Delite priče i čitajte zajedno knjige na različite načine koji odgovaraju uzrastu i razvoju. Takođe možete da pokušate da slušate audio knjige kada vaše dete ima vremena za tišinu ili kada putuje da bi deca bila uključena u pismenost i pripovedanje.

Ako imate porodično vreme za filmove, mogli biste da razmislite o izboru dečijih filmova zasnovanih na knjigama i prvo planirate da pročitate knjigu. Možete razgovarati o sličnostima i razlikama između njih, o tome šta je dete preferiralo od svakog i tako dalje.

6. Udružite se sa susednim porodicama i iskoristite prednosti jedni drugih. Na primer, jednog dana, jedan roditelj ide u park na sesiju igre. Drugog dana, roditelj iz druge porodice koordinira posetu biblioteci u vreme kada je predviđeno zajedničko vreme za čitanje sa bibliotekarom. Biblioteke često organizuju besplatne aktivnosti učenja koje mogu da skinu teret sa roditelja i staratelja.

Za neke od ovih aktivnosti može biti potrebno više vremena i mogu biti skupe, ali mnogi muzeji imaju besplatne nedeljne periode za ulaz. Odlazak u muzeje, zoološki vrt ili naučni centar je odličan način da se uključite u zabavno učenje. Kada ste tamo, uključite dečje kritičko mišljenje i veštine posmatranja tako što ćete postavljati pitanja i učestvovati u aktivnostima učenja sa njima. Postavljanje otvorenih pitanja i uključivanje u smislene razgovore podstiče učenje dece.

Dakle, iako je za dobrobit dece važno osigurati da se slobodno igraju ovog leta, takođe je korisno pronaći vreme i prostor za ubacivanje nekih veština učenja kao deo igre i negovanja odnosa. Svaka aktivnost u kojoj vi i vaše dete uživate može biti obrazovna, ponekad samo sa malim izmenama!