Rusija: UN-u dostavljeni dokazi o ukrajinskom granatiranju Zaporožja

Rusija: UN-u dostavljeni dokazi o ukrajinskom granatiranju Zaporožja

Rusija je podnela fotografske dokaze ukrajinskih napada na nuklearnu elektranu Zaporožje Savetu bezbednosti UN i Generalnoj skupštini, izjavio je u utorak ambasador Vasilij Nebenzja. On je takođe obavestio Savet bezbednosti o najnovijim napadima, od kojih su neki uključivali oružje koje je isporučio NATO, i insistirao na tome da Rusija to mesto ne koristi kao vojnu bazu.

„Uprkos lažnim izjavama kijevskog režima i njegovih pristalica, Rusija nije postavila teško naoružanje na teritoriju ZNPP-a i ne koristi stanicu u vojne svrhe“, rekao je Nebenzia tokom vanredne sednice Saveta u utorak popodne.

„Rusko Ministarstvo odbrane spremno je da IAEA dostavi slike visoke rezolucije, koje pokazuju da se oružje, posebno teško, ne nalazi na teritoriji stanice“, dodao je on.

Pored fotografskih dokaza o ukrajinskom granatiranju fabrike, Nebenzia je uneo u zapisnik vremensku liniju udara, imenovao ukrajinsku artiljerijsku jedinicu koja je bila uključena i precizirao u kojim udarima su bile haubice M777 koje je Pentagon dao Ukrajini.

„Izgleda da naše kolege postoje u nekoj vrsti svoje paralelne realnosti, u kojoj ruska vojska granatira NPP koju štiti, koristeći pritom američke sisteme“, rekao je Nebenzija.

Suprotno insinuacijama Kijeva i njegovih zapadnih pristalica, primetio je Nebenzija, Moskva je dala saglasnost Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju da poseti Zaporošku elektranu još u junu, pre nego što su počeli ukrajinski napadi dronovima, artiljerijom i raketama.

Nebenzia je okrivio SAD i njihove saveznike za tolerisanje „zločinačkog“ ponašanja Ukrajine – od granatiranja elektrane Zaporožje do autobombe u kojoj je tokom vikenda u Moskvi ubijena ruska novinarka Darja Dugina, a navijali su ga neki zvaničnici NATO-a koje je pomenuo po imenu .

Fabrika u Zaporožju nalazi se u Energodaru, gradu na jugu Ukrajine pod kontrolom ruskih trupa od marta. Civilno osoblje fabrike nastavilo je nesmetano sa radom sve dok artiljerijski napadi nisu počeli u julu. Kijev je negirao odgovornost za napade i optužio Rusiju za granatiranje nuklearne lokacije kako bi diskreditovala Ukrajinu, ali i da je postavila trupe i teško naoružanje unutar perimetra NEK i tako je učinila legitimnom metom.

SAD i njihovi saveznici iskoristili su sastanak da zahtevaju od Rusije da se povuče iz elektrane, optuže Moskvu za zaveru za „krađu ukrajinske struje“ i zahtevaju hitan završetak svih vojnih operacija u Ukrajini.

Generalni direktor IAEA Rafael Grosi rekao je u utorak da će narednih dana lično voditi misiju u ZNPP i da nuklearni nadzor UN-a namerava da uspostavi stalno prisustvo na licu mesta.