Škola i stanovnici Barselone stvaraju zajednicu solarne energije

Škola i stanovnici Barselone stvaraju zajednicu solarne energije

Srednja škola i udruženje stanovnika udružili su se sa gradskim većem Barselone kako bi stvorili zajednicu solarne energije sa kapacitetom da raste – krov po krov – u velikim delovima grada, prenosi Gardijan.

Solarni paneli na krovu srednje škole Kuatre Cantons u nekadašnjoj industrijskoj četvrti Poblenou snabdevaju strujom školu i 30 domaćinstava u okolini.

Svako domaćinstvo ima na raspolaganju 500V besplatne struje, što je ekvivalentno smanjenju njihovog računa za 25%.

Ideja je prvi put predložena 2019. godine, kaže Marike Charlier, portparol udruženja stanovnika, i počela je da postaje stvarnost u razgovorima sa školom Kuatre Cantons.

Sezar Očoa, nastavnik matematike u školi koji takođe sedi u njenom odboru za održivost, rekao je da je želja škole da smanji potrošnju energije u skladu sa planovima stanovnika i, u prvom redu za energetsku zajednicu ove prirode, savet se složio da podrži 94.000 evra koštaju instaliranje solarnih panela na krov škole.

Ovih 30 domaćinstava su tada postali klijenti Barselona Energia, elektroprivrede kojom upravlja grad, zamenivši privatnu kompaniju Endesa, iako je ova potonja sporo ustupila priključak.

„Kada počne da radi, škola će dobiti 30% proizvedene električne energije“, kaže Očoa. „To će zadovoljiti samo neke od njegovih potreba, ali ovo je samo pilot projekat. Očigledno, tokom školskog raspusta ova energija će biti dostupna svima drugima.

Solarna energija je opala u Španiji pod prethodnom konzervativnom vladom nakon što je nametnula „porez na sunčevu svetlost“ pojedinačnim potrošačima ili energetskim zajednicama, za koje su velike elektroenergetske kompanije tvrdile da su nelojalna konkurencija.

Porez je ukinut pod sadašnjom vladom, a solarne instalacije su u porastu, praćene prelaskom na lokalizovane, krovne instalacije, kao što su Kuatre Cantons, umjesto ogromnih solarnih parkova miljama od centara stanovništva.

Prošle godine Španija je proizvela oko 46% svoje energije iz obnovljivih izvora, ali solarna energija (1,8%) i dalje zaostaje za vetrom (23%) i hidro (11,4%).

Prema španskom zakonu, solarne instalacije mogu da snabdevaju strujom samo u radijusu od 500 metara (pravilo je 2 km u Francuskoj i Portugalu), ali ideja je uvek bila da se prošire na 500 metara od škole, kaže Šarlije.

Ona ističe da postoji 11 drugih javnih zgrada u krugu od 500 m (1.640 stopa) od Kantona Kuatre gdje bi dalje instalacije mogle radikalno povećati dostupnu snagu i proširiti shemu na cijelo susjedstvo.

Gradsko veće je sebi postavilo cilj petostruko povećanje solarne energije u javnom i privatnom sektoru do 2030. godine.

„Ove energetske zajednice su zaista posebne i omogućavaju pronalaženje rešenja koja inače ne bi bila održiva, ali nisu skalabilna za ceo grad“, kaže Eloi Badia, odbornik za klimatske promene i ekološku tranziciju. „Na kraju, rešenje za Barselonu je da svi imaju solarne panele na svom krovu.