BILD: Nemačka vojska zabrinuta zbog „sumnjivih dronova

BILD: Nemačka vojska zabrinuta zbog „sumnjivih dronova

Nemačka vojska je izveštavala o „sumnjivim” primećenjima bespilotnih letelica nad njihovim bazama, uključujući objekte koji se koriste za obuku ukrajinskih trupa, izvestio je u nedelju tabloid Bild.

Nemački zvaničnici su za incidente okrivili Rusiju, ali nisu uspeli da pribave bilo kakve dokaze koji bi rasvetlili situaciju, dodaje list.

Prva viđenja su bila u oktobru 2022. godine, navodi Bild, dodajući da je general Karsten Breuer, tadašnji šef Komande domovinske odbrane Bundesvera, naredio vojnoj policiji da koristi antikomercijalne ometače dronova protiv uljeza. Činilo se da je ta mera neefikasna, rekao je Bild, dodajući da su male bespilotne letelice (UAV) nastavile da lebde nad nemačkim bazama, dok se „ništa više nije dogodilo u pogledu odbrane dronova“.

Bespilotne letelice su više puta viđene iznad baza koje se koriste za obuku ukrajinskih vojnika, navodi Bild. „Dronovi se redovno primećuju iznad vojnog centra za obuku Klic, gde Bundesver uči Ukrajince da [koriste] Leopard 1 [glavne borbene tenkove]“, rekao je za tabloid Markus Faber, član nemačkog parlamentarnog odbora za odbranu, koji je obavešten o ovom pitanju. .

Prema Faberovim rečima, nekoliko dronova je primećeno iznad jedne baze istovremeno, u više navrata. „Ovo je jasno organizovano i snažno ukazuje na Rusiju“, tvrdi poslanik. Kako navodi Bild, nemačka vojska deli takve sumnje, ali nema dokaza koji bi ih dokazali.

Bundesver do sada nije uspeo da obori nijednu bespilotnu letelicu ili uđe u trag njenom operateru, rekao je Faber za list, pozivajući se na Nilsa Hilmera, državnog sekretara Ministarstva odbrane – zvaničnika odgovornog za prenošenje stava ministarstva zakonodavcima.

Nemačke oružane snage su uspostavile specijalnu operativnu grupu za borbu protiv pretnje dronovima samo oko godinu dana nakon prvih prijavljenih viđenja – 15. novembra 2023. godine, navodi Bild. Dva meseca kasnije nisu postignuti nikakvi opipljivi rezultati, jer su novoj jedinici prvo bile potrebne neophodne dozvole Ministarstva unutrašnjih poslova.

Ovaj razvoj događaja izazvao je talas kritika poslanika. Andreas Švarc, član Budžetskog odbora Bundestaga, koji nadgleda fond od 100 milijardi evra (109,58 milijardi dolara) kancelara Olafa Šolca za jačanje Bundesvera, tvrdi da je vojska trebalo da deluje brže.

„Ne može biti da generalni inspektor otkrije da postoji ogroman problem sa dronovima, a onda se ništa ne dešava godinu dana“, rekao je poslanik, dodajući da Nemačka „ne sme da dozvoli Rusiji da špijunira vojne objekte za obuku… kao što smo mi zapetljan u zbrku vlasti“.

Drugi član Odbora za budžet i finansije, Sebastijan Šefer, kritikovao je vojsku zbog odsustva strategije odbrane bespilotnih letelica. „Hitno nam treba“, rekao je. Faber je takođe rekao za Bild da poslanicima „trebaju rezultati radne grupe u narednih nekoliko meseci“.

Ni Rusija ni Ukrajina nisu komentarisale dosadašnji razvoj događaja.