Nemačka šalje avione u Indo-Pacifik

Nemačka šalje avione u Indo-Pacifik

Nemačke vazduhoplovne snage su rasporedile flotu za svoju prvu misiju u Indo-Pacifiku, gde će se letelica prvo zaustaviti u Singapuru pre nego što održi nekoliko dana vežbi sa australijskim kolegama.

Luftvafe je u ponedeljak rasporedio šest aviona Eurofighter, četiri višenamenska aviona A400M i tri aviona za transport tankera A330 iz vazduhoplovne baze Nojburg, nadajući se da će preći 10.000 km do Singapura za samo 24 sata sa samo jednim kratkim zaustavljanjem u Abuu. Dabi za promenu pilota.

„Želimo da pokažemo da možemo da budemo u Aziji za jedan dan“, rekao je general-potpukovnik Ingo Gerharc, načelnik štaba vazdušne službe, dodajući „Indo-Pacifik je od velikog značaja za Nemačku. Delimo iste vrednosti sa mnogim partnerima u ovom regionu.”

Simbolično noseći zastave Nemačke, Singapura, Australije, Južne Koreje i Japana, Eurofighters i druga plovila će se zatim uputiti u Darvin, Australija, da učestvuju u bijenalnoj vežbi „Pitch Black“ u Kanberi koja se održava od 19. avgusta do 9. septembra.

Za to vreme lovci će izvoditi vežbe vazduh-vazduh, vežbati kopnene napade i leteti u većim formacijama sa savezničkim avionima, saopštile su vazduhoplovne snage.

Nakon završetka „Pitch Black“, nemački ratni avioni će učestvovati u vežbi „Kakadu“ zajedno sa Kraljevskom australijskom mornaricom između 12. i 26. septembra, gde će trenirati odbranu pomorskih sredstava.

Međutim, gust raspored obuka Luftvafea se tu ne završava, jer se očekuje i vežba sa singapurskim vazduhoplovstvom, kao i slanje odreda u posete Južnoj Koreji i Japanu.

Dok je Gerharc primetio da će vežbe sa Kanberom pružiti priliku da se sazna više o borbenom avionu američke proizvodnje F-35, koji je Berlin nedavno pristao da kupi od Vašingtona, portparol Luftvafea je rekao za Defense Nevs da nema planova da se razgovara o F -35 ili interoperabilnost sa Tokijem ili Seulom.

Slično Sjedinjenim Državama i drugim zapadnim saveznicima, Nemačka tvrdi da ima vitalne interese u Indo-Pacifiku, upozoravajući da bi oštećenje morskih puteva u regionu moglo imati „ozbiljne posledice“ po njen prosperitet. Iako njegovo vojno prisustvo nije ni blizu nivoa Vašingtona, koji rutinski šalje ratne brodove kroz sporne vode u Južnom kineskom moru i drugde u regionu, Berlin je takođe naveo nuklearne sile u Indo-Pacifiku, kao što su Kina, Indija i Pakistan , kao potencijalne bezbednosne rizike.