Libija je saopštila da je obustavila proizvodnju nafte na najvećem polju nakon što su ga demonstranti naterali da ga zatvori

Libija je saopštila da je obustavila proizvodnju nafte na najvećem polju nakon što su ga demonstranti naterali da ga zatvori

Proizvodnja na najvećem naftnom polju u Libiji obustavljena je u nedelju, saopštila je državna naftna kompanija te zemlje, nakon što su demonstranti primorali da se zatvori zbog nestašice goriva.

Nacionalna naftna korporacija proglasila je višu silu na naftnom polju Šarara na jugu zemlje od nedelje. Viša sila je pravni manevar kojim se kompanija oslobađa ugovornih obaveza zbog vanrednih okolnosti.

Kompanija je u saopštenju navela da je zatvaranje polja primoralo da obustave isporuke sirove nafte zapadnom terminalu Zavija na obali Sredozemnog mora.

Libija proizvodi više od 1,2 miliona barela nafte dnevno, a Šarara je najveće nalazište u zemlji, sa kapacitetom do 300.000 barela dnevno.

Kompanija je saopštila da su u toku pregovori sa demonstrantima da se proizvodnja nastavi „što je pre moguće“.

Lokalni mediji izvestili su da su stanovnici pustinjskog grada Ubari, oko 950 kilometara (590 milja) južno od glavnog grada Tripolija, zatvorili teren u znak protesta zbog nestašice goriva.

Demonstranti su takođe pozvali na rehabilitaciju infrastrukture i popravku puteva u jugozapadnom regionu Fezan, jednoj od tri istorijske provincije Libije. Oni su zatvorili teren na dva dana u julu.

Laka libijska nafta je dugo bila prisutna u višegodišnjem građanskom sukobu u zemlji, sa rivalskim milicijama i stranim silama koje se bore za kontrolu nad najvećim rezervama nafte u Africi.

Libija je u previranju otkako je pobuna koju podržava NATO zbacila i ubila dugogodišnjeg diktatora Moamera Gadafija 2011. Severnoafrička nacija je veći deo protekle decenije bila podeljena između rivalskih administracija na istoku i zapadu, od kojih je svaka podržana od strane milicija i stranih vlade.