Japan dozvoljava nuklearnim elektranama da rade duže od 60 godina

Japan dozvoljava nuklearnim elektranama da rade duže od 60 godina

Japan je u sredu usvojio zakon koji dozvoljava nuklearnim reaktorima da rade duže od 60 godina, dok pokušava da oživi sektor kako bi se suočio sa energetskim izazovima i klimatskim ciljevima.

Predlog zakona namerava da se „uspostavi sistem snabdevanja električnom energijom koji će postići društvo bez ugljenika“, rekao je portparol parlamenta za AFP.

Prema novim pravilima, starosna granica tehnički ostaje 60 godina, ali su izuzeci dozvoljeni za reaktore koji su morali da pauziraju rad iz „nepredvidivih“ razloga.

To može uključivati izmene bezbednosnih smernica ili privremene sudske zabrane.

Nova pravila omogućavaju operaterima da isključe periode isključenja prilikom izračunavanja ukupnih godina rada.

Međutim, operateri zahtevaju odobrenje japanskog nadzornog organa za nuklearnu bezbednost za izuzeće, a zakon takođe uključuje mere namenjene jačanju bezbednosnih provera u starim reaktorima.

Vlada želi da „osigura stabilno snabdevanje električnom energijom uz promociju korišćenja izvora električne energije bez ugljenika“, navodi se u saopštenju japanskog ministarstva ekonomije, trgovine i industrije.

Taj potez dolazi pošto japanska vlada nastoji da oživi nuklearni sektor koji je isključen nakon katastrofe u Fukušimi 2011. izazvane smrtonosnim cunamijem.

Većina japanskih nuklearnih reaktora danas je van pogona, ali globalna energetska kriza je ponovo otvorila debatu na tu temu, a ankete pokazuju da se stavovi javnosti o nuklearnoj energiji ublažavaju.