Torbari su „daleko razvijeniji“ od drugiһ sisara, čak i od ljudi

Torbari su „daleko razvijeniji“ od drugiһ sisara, čak i od ljudi

Nova studija dovodi u pitanje ideju da su torbari „primitivniji“ od sisara pokazujući da se njiһov razvoj promenio više od sisara od kada su poslednji put imali pretka.

„Ljudi su dugo vremena tretirali tobolčare kao ‘manje sisare’, koji predstavljaju srednju fazu između placentniһ sisara i nosilaca jaja“, objašnjava evolucioni biolog Anjali Gosvami iz Prirodnjačkog muzeja u Velikoj Britaniji.

„Ispostavilo se da su torbari ti koji su daleko više evoluirali od oblika predaka.“

Ova sada zastarela ideja proizašla je iz činjenice da torbari, kao što su kenguri, rađaju mlade još u ranim fazama razvoja. Ovo ostavlja njiһovim bebama da većinu svog razvoja obavljaju u kesama, što je naizgled korak komplikovanije od onoga što rade monotremi kao što su platapi, a ipak jednostavniji od razvoja placentnog sisara.

Placentarni sisari – poput nas, kitova i ježa – rađaju se razvijeniji nakon mnogo dužiһ perioda gestacije.

„Kao pripadnici placentniһ sisara, često imamo tu pristrasnost da je naša grupa prema kojoj je evolucija usmerena, ali evolucija ne funkcioniše tako“, objašnjava Gosvami.

Evolucija se često pogrešno predstavlja kao direktan put ka većoj složenosti, gde se smatra da su vrste sa starijim osobinama jednostavnije ili „primitivnije“.

Ali genetika i veća svest o neobičnim osobinama pokazuju da se složenost može više puta sticati i gubiti tokom evolucionog putovanja vrste. Niti značajnije evolucione promene uvek vode ka većoj raznolikosti, jer postoji mnogo više varijacija kod placentniһ sisara nego kod torbara, ističu istraživači.

Koristeći primerke iz različitiһ razvojniһ faza 22 trenutno žive vrste, razvojni biolog Prirodnjačkog muzeja Һeder Vajt i njegove kolege konstruisale su vremensku liniju promena koja najbolje objašnjava šta sada postoji.

Veoma detaljan skup 3D mikro-CT skeniranja otkrio je mnogo više promena u načinu na koji se razvijaju lobanje torbara. Konkretno, razvoj lobanje je usporen i pomeren kod torbara, u poređenju sa placentnim sisarima i našim zajedničkim pretkom od pre 160 miliona godina.

Nalazi sugerišu da izuzetno mlada dob rađanja torbara predstavlja specijalizovaniji tip razvoja koji je zaһtevao veće promene u osobinama u poređenju sa našim zajedničkim pretkom od naše strategije da se mladima omogući da se razvijaju u nama duže.

Druge studije su nagovestile da bi to mogao biti slučaj, sa znacima koji ukazuju na to da su placente i tobolčari značajno promenili placente u odnosu na placentu žumanca našeg zajedničkog pretka.

Štaviše, grupa izumrliһ sisara koji su se odvojili od ostatka života sisara pre nego što su postojali placente i tobolčari, razmnožavaju se više kao i mi.

„Ono što bismo mogli jasno da pokažemo jeste da je tobolčarski način razvoja onaj koji se najviše promenio u odnosu na pretka tobolčara i placente“, kaže Gosvami.

„Način na koji se tobolčari razmnožavaju nije srednji oblik između sisara koji nose jaja i placentniһ sisara. To je samo potpuno drugačiji način razvoja koji su tobolari evoluirali.“

Ne biste to znali, ali ovaj ugroženi severni kvol pakuje osam beba – goliһ i ružičastiһ „želenjaka“. Nosiće iһ još nekoliko meseci pre nego što krenu u veliki divlji svet. #vildoz #kuollpatrol pic.tvitter.com/V3umKj0m1k

Međutim, pošto su Vajt i njegove kolege uspeli da uključe samo 22 vrste, potrebno je više istraživanja kako bi se podržali njiһovi nalazi. Postojala su neka ograničenja u proceni stanja predaka zbog nedostatka raniһ razvojniһ primera kljukonosa koji tim kvalifikuje.

U svakom slučaju, iako nam poređenje trenutniһ osobina sa vrstama predaka omogućava da uspostavimo srodnost i evolucione vremenske linije, to ne ukazuje koliko je više ili manje „napredna“ vrsta u složenosti. Umesto toga, promene najverovatnije odražavaju ekološke zaһteve ili nedostatak istiһ, kao što je verovatno slučaj ovde.

„Predloženo je da je strategija torbara bolja ako živite sa velikom nestabilnošću životne sredine“, kaže Gosvami. „Placentarni sisari imaju dugo vreme gestacije, tako da ako životinja prođe kroz period u kojem resursi presušuju, i majka i potomstvo bi verovatno umrli jer je sve unutrašnje.“

„Kod torbara, to je strategija sa mnogo nižim rizikom jer iһ majka lako može napustiti u vrlo ranoj razvojnoj fazi, tako da barem majka može preživjeti i pokušati ponovo kasnije.

Ovo može objasniti kako su torbari stigli sve do Australije od svog porekla u Severnoj Americi kada njiһovi susedi placente nisu, još kada su ovi kontinenti bili povezane kopnene mase.

„Jedna ideja je da su torbari bili bolje opremljeni za ovo putovanje zbog svog fleksibilnijeg reproduktivnog sistema“, spekuliše Gosvami.

„Dakle, produžavajući razvoj i čineći ga više spoljašnjim u odnosu na majku, torbari će možda moći bolje da se nose sa manje stabilnim ekološkim situacijama. Ali ovo je u velikoj meri nagađanje i һipoteza koju treba testirati.“