Pažljivost na digitalnom radnom mestu povezana sa manjim stresom i anksioznošću

Pažljivost na digitalnom radnom mestu povezana sa manjim stresom i anksioznošću

Nova studija istraživača sa Fakulteta psihologije i medicine Univerziteta u Notingemu otkrila je da su zaposleni koji su pažljiviji na digitalnom radnom mestu bolje zaštićeni od stresa, anksioznosti i preopterećenja.

Analizirajući podatke ankete od 142 zaposlena, istraživači su objavili rezultate u časopisu PLOS ONE. Dr. Elizabeth Marsh, vodeća istraživačica, izjavila je: „Kako se poslovi sve više oslanjaju na digitalne tehnologije, želeli smo istražiti kako to utiče na zdravlje ljudi i da li postoje načini da se to ublaži. Otkrili smo da je biti svestan i pažljiv na digitalnom radnom mestu ključan element zdravog digitalnog radnog života u 21. veku.“

Učesnici studije su ispitani o njihovim iskustvima negativnih efekata digitalnog radnog mesta, uključujući stres, preopterećenje, anksioznost, strah od propuštanja i zavisnost, i kako su ti faktori uticali na njihovo zdravlje.

Rezultati su pokazali da su zaposleni sa većim digitalnim samopouzdanjem manje skloni anksioznosti na radnom mestu, dok su oni koji su pažljiviji bili bolje zaštićeni od svih negativnih posledica. Podaci iz intervjua su takođe ukazali na to kako digitalna svesnost može pomoći u zaštiti blagostanja.

Dr Aleksa Spens, vanredni profesor psihologije, dodao je: „Digitalne tehnologije na radnom mestu, poput e-pošte, instant poruka i mobilnih uređaja, doprinose percepciji stresa kod zaposlenih, a radnici mogu doživeti stres kada se moraju prilagoditi stalno evoluirajućoj digitalnoj tehnologiji na radnom mestu, što može dovesti do sagorevanja i pogoršanja zdravlja.“

Studija ističe važnost svesnosti, definisane kao namerno obraćanje pažnje u sadašnjem trenutku, kao ključnog faktora za smanjenje negativnih uticaja digitalnog radnog okruženja.

Profesorka digitalne tehnologije za mentalno zdravlje, Elvira Perez Valjehos, naglasila je: „Istraživanje pokazuje da organizacije treba da razmotre kako upravljati rizicima na digitalnom radnom mestu zajedno sa drugim psihosocijalnim i fizičkim rizicima. Podsticanje svesnosti kod zaposlenih u radu sa digitalnim tehnologijama zaista može doprineti ukupnom blagostanju.“