Suša odvodi stanovnike brazilskog Amazona koji se oslanjaju na vodene puteve

Suša odvodi stanovnike brazilskog Amazona koji se oslanjaju na vodene puteve

Nedaleko od simboličnog mesta gde se crne vode Rio Negra spajaju sa smeđim strujama Solimoesa, dve glavne pritoke Amazona, ono što je nekada bilo jezero ustupilo je mesto ogromnom delu ispucalog blata.

Sada, jedina preostala voda u onome što je nekada bilo Lago de Aleiko je uski potok, simbol suše koja je zahvatila brazilsku državu Amazonas i njen glavni grad u džungli Manaus.

Čovek radi da usmerava kanu koji nosi težak frižider kroz ovaj trom curenje, ali njegovi napori idu sporo – voda mu jedva dopire do kolena.

Njegova neposredna okolina je isisana, čak i dok je zelenilo najveće prašume na planeti vidljivo svuda okolo.

Obližnja, 62-godišnja penzionerka Marija Auksilijadora da Silva mora da se nasloni na deblo oborenog drveta kako ne bi potonula u blato dok hoda kući noseći tešku torbu.

„Nemamo gde da idemo, pa ćemo ostati ovde dok se voda ne vrati“, rekla je ona AFP-u, tužno pogledavši svoju drvenu plutajuću kuću koja je sada zarobljena u mulju.

„Ranije se dobro držao (plutao u jezeru)“, rekla je o svom domu. „Sada je sve oštećeno.“

Nasukani čamci su prošarani pejzažom.

Jedno veliko dvospratno putničko plovilo jasno je na jednoj strani. Njegovo ime je vidljivo: Isusova pobeda.

Grasijete Abreu, 47-godišnja farmerka, prodaje svoje povrće na pijaci u okrugu Kolonija Santo Alejso, u blizini nestalog jezera, nekih 20 kilometara (12 milja) istočno od centralnog Manausa.

Ona inače koristi mali čamac za prevoz robe sa svoje farme na obalama Rio Negra, ali zbog suše sada mora da hoda nekoliko sati da bi prešla istu udaljenost.

„Odvezli smo kanu do mesta gde još ima vode, malo smo ga vukli i na kraju smo ga napustili da završimo putovanje peške“, objasnio je Abreu.

Ali pored logističkih borbi zbog suše, Abreu je takođe zabrinut zbog „psiholoških efekata“ na lokalne stanovnike kada vide kako se krajolik koji je nekada tekao kako se isušio.

Slična scena nalazi se u Marina do Davi, rečnoj luci Manaus, gde se na desetine drugih čamaca takođe nasukalo u blato.

„Radim u rečnom saobraćaju i većina mojih čamaca je neupotrebljiva“, rekao je 43-godišnji biznismen Rajmundo Bernardo.

Guverner Vilson Lima u petak je proglasio vanredno stanje u 55 oblasti oko Amazonasa, uključujući Manaus.

Lokalne vlasti su takođe preduzele niz mera u cilju smanjenja patnje izazvane sušom, kao što je podela oko 50.000 obroka za skoro 4 miliona stanovnika države, od kojih su mnogi starosedeoci.

Federalna vlada planira da pošalje hitnu humanitarnu pomoć kao što su „hrana, voda za piće, proizvodi za higijenu i lekovi“, objavila je u četvrtak brazilska ministarka životne sredine Marina Silva.

Nizak nivo vode već je ubio hiljade riba i desetine amazonskih ružičastih rečnih delfina.

Region se takođe suočava sa vremenskim fenomenom El Ninjo, koji može da ograniči stvaranje oblaka, a samim tim i kiše, čak je, kako je objasnio Silva, Brazil već „ranjiv” na intenzivne efekte klimatskih promena.