Studija osvetljava uzrok hronične bolesti bubrega

Studija osvetljava uzrok hronične bolesti bubrega

Sveži uvidi u protein koji izaziva oštećenja u bubrezima i srcima mogli bi otvoriti nove mogućnosti lečenja hronične bolesti bubrega, pokazuju istraživanja.

U studiji na miševima, naučnici su otkrili da ožiljke na bubrezima i srcima pokreće protein pod nazivom Indijski jež (IHH), koji proizvodi i oslobađa podskup ćelija u starim i povređenim bubrezima.

Stručnjaci kažu da su potrebne dalje studije da bi se istražio IHH kao potencijalna meta za terapije za lečenje hronične bolesti bubrega (CKD) – stanje koje pogađa 10 procenata svetske populacije.

CKD je termin koji se koristi da pokrije bilo koji oblik bolesti bubrega koji traje više od nekoliko meseci. Može da utiče na ljude bilo kog uzrasta, ali je veća verovatnoća da će stariji ljudi doživeti određeni nivo CKD.

Dok CKD prvenstveno uzrokuje oštećenje bubrega, on je takođe glavni faktor rizika za ubrzane kardiovaskularne bolesti i preranu smrt.

Progresivna fibroza – ožiljci na bubrezima – je uobičajena karakteristika svih CKD, ali mehanizam koji leži u osnovi ove veze nije u potpunosti shvaćen.

Tim sa Univerziteta u Edinburgu identifikovao je podskup epitelnih ćelija – ćelija koje čine tkivo tela – koje proizvode IHH i prisutne su samo u ostarelim ili povređenim bubrezima miša.

Oni su pokazali da ove ćelije proizvode IHH kao odgovor na aktiviranje proteinom TNF – dobro poznatim pokretačem zapaljenja.

Kada je blokirao delovanje TNF ili IHH u mišjim modelima ožiljaka bubrega, tim je otkrio da je proizvodnja ožiljaka u bubrezima smanjena i da je funkcija bubrega takođe bolje očuvana. Povećani nivoi ožiljaka u srcu takođe su se vratili na normalne nivoe.

Kod ljudi, tim je pokazao da su cirkulišući nivoi IHH značajno povišeni kod pacijenata sa CKD. Pacijenti sa kardiovaskularnim oboljenjima takođe su imali viši nivo IHH od onih bez srčanih problema.

Nalazi daju nadu da bi blokiranje signalnog puta TNF/IHH moglo poboljšati probleme sa fibrozom bubrega i srca – vodeći uzrok morbiditeta i mortaliteta kod pacijenata sa CKD.

Studija je objavljena u časopisu Science Translational Medicine.

Dr David Ferenbach, viši klinički saradnik MRC-a na Univerzitetu u Edinburgu i stariji autor ove studije, rekao je: „Postoji velika nezadovoljena potreba za boljim tretmanima kako bi se zaustavili progresivni ožiljci na bubrezima i kardiovaskularni problemi koji pogađaju toliko pacijenata sa CKD-om. Uzbuđen sam potencijalom ovog rada i novim uvidima koji će se steći u ulozi IHH kao glavnog pokretača multiorganske fibroze, za koju se nadamo da može biti prvi korak na putu ka boljim tretmanima za pacijente .“