Retki arheološki nalazi pokazuju da je manastir bio društveno i versko središte

Retki arheološki nalazi pokazuju da je manastir bio društveno i versko središte

Velika zajednička zgrada, bunar obložen drvetom i groblje uključuju neka od otkrića arheologa u manastiru iz 8.–9. veka u Kukamu u Berkširu.

Osoblje i studenti sa Univerziteta u Redingu proveli su prošli mesec iskopavajući anglosaksonsku lokaciju, pored crkve Svete Trojice u Kukamu, Berkšir.

Ključni nalazi uključuju:

  • Veliku drvenu strukturu sa unutrašnjim podom i ognjištem koja bi bila jedna od glavnih zgrada unutar manastira.
  • Bunar sa očuvanim drvenim vratolomom obloženim bačvom koji sadrži druge drvene artefakte.
  • Značajno ograđeno monaško imanje koje se prostire uz reku Temzu.
  • Groblje koje sadrži više od 50 preminulih osoba – odraslih oba pola i dece – obuhvatajući tri generacije.

Profesor Gabor Tomas sa Univerziteta Reding koji vodi projekat rekao je: „Otkrića koja smo napravili u Kukamu 2023. pomoći će nam da oslikamo mnogo jasniju sliku svakodnevnog života u manastiru. Moraćemo da uradimo detaljnije analize onoga što smo pronašli, ali artefakti otkriveni na ovogodišnjim iskopinama ponovo pokazuju izuzetan kvalitet očuvanja u Kukamu.“

Ostaci manastira prvi put su otkriveni 2021. u probnom iskopavanju od strane osoblja sa Odeljenja za arheologiju Univerziteta Reding i volontera iz lokalnih arheoloških društava.

Puno iskopavanje usledilo je u leto 2022. godine kada su bageri otkrili industrijsku i zanatsku zonu koja je snabdevala časne sestre hranom i pomogla u transportu uvezenih predmeta duž reke Temze.

Iskopavanja su izvršena uz ljubaznu dozvolu crkve Svete Trojice Kukam. Odeljenje za arheologiju Univerziteta u Readingu trebalo bi da se vrati kako bi 2024. godine iskopalo više lokaliteta Kukam.