Nedaće u detinjstvu i odraslom dobu povezane sa psihijatrijskim padom kasnije u životu

Nedaće u detinjstvu i odraslom dobu povezane sa psihijatrijskim padom kasnije u životu

Dr. SangNam Ahn, vanredni profesor zdravstvenog menadžmenta i politike na Univerzitetu Saint Louis, objavio je istraživanje koje istražuje vezu između nedaća u detinjstvu i odraslom dobu sa psihijatrijskim i kognitivnim padom kasnije u životu. Njegovo istraživanje, objavljeno u časopisu Journal of Clinical Psychology, pokazuje da čak i jedan slučaj nedaća u detinjstvu može povećati rizik od mentalnih bolesti u kasnijem životu, dok nedaće u odrasloj dobi mogu dovesti do veće šanse za mentalne bolesti i kognitivni pad.

Analizirajući podatke više od 3500 pojedinaca tokom 24 godine, tim istraživača je identifikovao niz faktora nedaća, uključujući selidbu zbog finansijskih problema, nezaposlenost roditelja, fizičko zlostavljanje, i mnoge druge. Rezultati su pokazali da pojedinci koji su iskusili nedaće u detinjstvu imaju veću verovatnoću da će doživeti nedaće i u odraslom dobu.

Pojedinci koji su iskusili nedaće u detinjstvu ili odraslom dobu takođe su imali veću verovatnoću da će kasnije u životu patiti od anksioznosti, depresije i kognitivnog pada. Međutim, istraživanje je takođe pokazalo da viši nivo obrazovanja može umanjiti negativne posledice nedaća.

Dr. Ahn ističe važnost prepoznavanja i razgovora o stresu kako bi se izbegle dugoročne posledice. Kliničari se pozivaju da imaju duboke diskusije sa pacijentima o njihovom stresu i mentalnom stanju, dok bi i obični ljudi trebalo da budu svesni svog stresa i proaktivno se nose sa njim.

Ova studija pruža važne uvide o dugoročnim efektima nedaća na mentalno zdravlje i kognitivne sposobnosti, ističući potrebu za celokupnim pristupom prevenciji i tretmanu mentalnih bolesti.