Novi materijal razgrađuje široko korišćeni antibiotik koji kontaminira vodu

Novi materijal razgrađuje široko korišćeni antibiotik koji kontaminira vodu

Levofloksacin je široko korišćen antibiotik koji se propisuje za lečenje pneumonije, bakterijskog rinosinusitisa, bakterijskog prostatitisa, pijelonefritisa, infekcija urinarnog trakta, poremećaja kože i infekcija strukture kože, između ostalih stanja. Lek je rasprostranjen u vodenim sredinama zbog svoje niske razgradljivosti u postrojenjima za prečišćavanje otpadnih voda i stoga se smatra zagađivačem u nastajanju.

U svetlu njegove visoke toksičnosti i mogućih efekata endokrinog poremećaja, široka potrošnja levofloksacina čini njegov uticaj na životnu sredinu posebno štetnim. Istraživači na nekoliko univerziteta i institucija u državi Sao Paulo (Brazil) udružili su snage kako bi razvili načine za uklanjanje iz vodenih sredina ili pretvaranje u biorazgradive nusproizvode niske toksičnosti.

Studija je dala odlične rezultate, degradirajući antibiotik u simuliranim i stvarnim uzorcima vode uz pomoć elektrode koja sadrži filmove iridijum dioksida i niobijum oksida na titanijumskoj podlozi.

Rezultati su opisani u članku objavljenom u časopisu Electrochimica Acta.

Filmovi su dobijeni modifikovanom Pechinijevom metodom, a elektroda je, nakon morfološke, strukturne i elektrohemijske karakterizacije, korišćena za razgradnju antibiotika različitim procesima, uključujući elektrolizu i fotoelektrolizu. Materijal je pokazao odličnu fotoelektrokatalitičku aktivnost i stabilnost, kao i veliku elektrohemijski aktivnu površinu. Rezultati su ocenjeni kao veoma zadovoljavajući, sa obećavajućim izgledima za tretman i uklanjanje organskih zagađivača u vodi.