Novi alat povezuje tipove Alchajmerove bolesti sa stopom kognitivnog pada

Novi alat povezuje tipove Alchajmerove bolesti sa stopom kognitivnog pada

Istraživači sa klinike Maio otkrili su niz promena u mozgu koje karakterišu jedinstvene kliničke karakteristike i ponašanje imunih ćelija koristeći novi alat za kortikolimbički indeks za Alchajmerovu bolest, vodeći uzrok demencije.

Njihovi nalazi su objavljeni u JAMA Neurologija. Alat kategoriše slučajeve Alchajmerove bolesti u tri podtipa prema lokaciji promena na mozgu i nastavlja prethodni rad tima, pokazujući kako ove promene utiču na ljude drugačije. Otkrivanje mikroskopske patologije bolesti može pomoći istraživačima da odrede biomarkere koji mogu uticati na buduće tretmane i negu pacijenata.

Nova alatka za „kortikolimbički indeks“ dodeljuje ocenu lokaciji toksičnih tau proteinskih spletova koji oštećuju ćelije u regionima mozga povezanim sa Alchajmerovom bolešću. U studiji, razlike u tome gde su se nagomilane zamršenosti uticale na progresiju bolesti.

„Naš tim je otkrio upadljive demografske i kliničke razlike između pola, starosti na početku simptoma i stope kognitivnog pada“, kaže dr Melisa E. Marej, translacioni neuropatolog na klinici Mejo na Floridi i viši autor studije.

Tim je analizirao uzorke moždanog tkiva iz multietničke grupe od skoro 1.400 pacijenata sa Alchajmerovom bolešću, doniranih od 1991. do 2020. Uzorci su deo kohorte Florida Autopsied Multi-Ethnic (FLAME) smeštene u Maio Clinic Brain Bank. FLAME studijska kohorta je izvedena iz partnerstva sa Inicijativom za Alchajmerovu bolest države Floride.

Populacija uzorka uključivala je azijske, crne/afroameričke, latinoameričke/latinoameričke, domorodce i ne-hispanoameričke bele ljude koji su dobili negu u klinikama za poremećaj pamćenja na Floridi i donirali svoj mozak za istraživanje.

Da bi potvrdili kliničku vrednost alata, istraživači su dalje istraživali učesnike studije sa klinike Mejo koji su bili podvrgnuti neuroimagingu dok su bili živi. U saradnji sa timom klinike Maio na čelu sa dr Prašantijem Vemurijem, istraživači su otkrili da su rezultati kortikolimbičkog indeksa u skladu sa promenama u hipokampusu otkrivenim putem MRI i tau pozitron emisione tomografije (tau-PET) promena u korteksu .

„Kombinujući našu stručnost u oblastima neuropatologije, biostatistike, neuronauke, neuroimaginga i neurologije da bismo se bavili Alchajmerovom bolešću iz svih uglova, napravili smo značajan napredak u razumevanju kako ona utiče na mozak“, kaže dr Marej.

„Kortikolimbički indeks je rezultat koji bi mogao da podstakne promenu paradigme ka razumevanju individualnosti ove složene bolesti i proširi našu perspektivu. Ova studija označava značajan korak ka personalizovanoj nezi, pružajući nadu za efikasnije buduće terapije.“

Sledeći korak istraživačkog tima je da prevede nalaze u kliničku praksu, dajući radiolozima i drugim medicinskim specijalistima pristup alatu za kortikolimbički indeks.

Dr Marej kaže da bi alat mogao pomoći lekarima da utvrde progresiju Alchajmerove bolesti kod pacijenata i poboljšaju kliničko upravljanje. Tim takođe planira dodatna istraživanja koristeći alat za identifikaciju oblasti mozga otpornih na efekte toksičnog tau proteina.