Neplodnost kod muškaraca i žena: uzroci i tretmani

Neplodnost kod muškaraca i žena: uzroci i tretmani

Neplodnost može biti srceparajuće iskustvo za parove koji očajnički žele da imaju decu, ali lekari im mogu pomoći da shvate zašto ne mogu da zatrudne, a zatim leče problem.

Neplodnost se definiše kao nemogućnost začeća nakon 12 meseci nezaštićenog odnosa. Ako žena ima 35 ili više godina, onda se smatra neplodnom nakon šest meseci pokušaja bez trudnoće.

Primarna neplodnost je kada žena nikada nije bila trudna. Sekundarna neplodnost je kada je žena zatrudnjela u prošlosti, ali sada ima poteškoća u tome. Svaki šesti par se suočava sa neplodnošću.

Prvi korak je da priznate da postoji problem i potražite stručnu pomoć.

Obično će reproduktivni endokrinolog obaviti procenu ako se sumnja na neplodnost. Ovo uključuje testiranje oba partnera.

Muški partner treba da se podvrgne kompletnoj analizi sperme. Ovo analizira zapreminu sperme, broj, pokretljivost i morfologiju.

Normalan volumen potvrđuje da je ejakulacioni sistem muškarca povezan. Prisustvo sperme potvrđuje da je plodan. Pokretljivost određuje koji procenat njegove sperme je živ nakon jednog sata. Na kraju, morfologija uključuje oblike sperme. Samo mali procenat spermatozoida je normalnog oblika i može da oplodi jajne ćelije.

Partnerka prolazi kroz hormonsku procenu, uključujući testiranje njene štitne žlezde i prolaktina (hormon mleka koji bi trebalo da raste samo tokom trudnoće ili dojenja). Njena ovarijalna rezerva se procenjuje anti-mulerovim hormonom koji na grub način određuje količinu njenih jajnih ćelija. Folikul stimulišući hormon određuje kvalitet njenih jajnih ćelija i testira se na početku njenog menstrualnog ciklusa.

Takođe se vrši ultrazvučni pregled za procenu materice i jajnika. Konkretno, gledanje u jajnike da bi se odredio broj antralnih folikula (broj jajnih ćelija koje su dostupne za rast tokom trenutnog ciklusa) i da bi se proverile abnormalnosti (ciste, na primer). Materica se meri i proverava da li ima abnormalnosti (kao što su fibroidi).

Zatim se radi histerosalpingogram. To je neinvazivan način procene šupljine materice na abnormalnosti i jajovodnih tubusa na bilo kakve opstrukcije.

Da bi se izvršio test, mala cev (kateter) se ubacuje u matericu žene. Zatim se kontrast šalje kroz kateter u šupljinu materice i jajovode. U međuvremenu se prave rendgenski snimci.

Na kraju, važno je potvrditi da žena ovulira. Ovo se može postići detaljnom medicinskom istorijom, testiranjem urina na porast luteinizirajućeg hormona ili testiranjem nivoa progesterona u krvi nakon pretpostavljene ovulacije.

Šta god da je dijagnoza, lečenje pomaže parovima da brže i lakše zatrudne.

Za neobjašnjivu neplodnost, veštačka oplodnja je efikasan tretman. Na dan ovulacije, muški partner uzima svež uzorak sperme. Uzorak se zatim ispere. U ovom procesu, zapremina se koncentriše i mrtve i abnormalno oblikovane sperme se uklanjaju. Zatim se sperma stavlja u kateter i uzorak se stavlja direktno u matericu ženskog partnera. Ovo je bezbolno i potrebno je samo nekoliko minuta da se uradi u ordinaciji.

Za tešku neplodnost sa muškim faktorom ili faktorom jajovoda (kada su jajovodi blokirani), često se preporučuje vantelesna oplodnja (IVF). Ženi se daju injekcije hormona kako bi joj pomogle da sazre više jajnih ćelija istovremeno. Jaja se zatim uklanjaju iz njenog tela manjim zahvatom urađenim pod anestezijom uz ultrazvučno navođenje. U laboratoriji se jajne ćelije identifikuju i broje, a zatim se oplođuju spermom.

Ako se radi o ozbiljnom muškom faktoru, embriolog će ubrizgati jednu spermu u svako jaje kako bi osigurao oplodnju. Embriolog sledećeg dana proverava koje su jajne ćelije normalno oplođene. Zatim se uzgajaju embrioni da bi se videlo koji od njih će se razviti do stadijuma blastociste. Dostizanjem ove prekretnice, verovatnije je da će embrion biti održiv.

Mnogi embrioni će prestati da rastu pre nego što dostignu ovu fazu. Testiranje embriona kako bi se utvrdilo da li su genetski normalni ili nose bolest je takođe opcija. Ovo omogućava lekarima da izaberu genetski normalan embrion koji će koristiti za trudnoću.

Žene koje imaju 35 i više godina imaju mnogo veći rizik od abnormalnih embriona (kao što je Daunov sindrom), pa se često preporučuje skrining embriona. Nakon pripreme materice za trudnoću, žena se podvrgava prenosu svog embriona. Embrion se stavlja u kateter koji se koristi za prenos embriona u njenu matericu. Procedura traje nekoliko minuta, a stopa uspeha sa IVF-om je veoma visoka.