Mutna voda održava obalu zdravom, otkriva studija

Mutna voda održava obalu zdravom, otkriva studija

Da bismo sačuvali važna međuplimna područja i slane močvare kod naših obala za budućnost, potrebna nam je mutnija voda. To je jedan od upečatljivih zaključaka nove studije koju je sproveo holandsko-kineski tim istraživača i objavljenog u Nature Geoscience.

„Ova prirodna područja van naših nasipa su od suštinskog značaja za prirodu i odbranu obale. Ali zato što sada gradimo u Delti i zaleđu, obalna odbrana je dugoročno ugrožena“, upozorava istraživač NIOZ-a Tim Grandjean.

Za svoje istraživanje, Grandjean je povezao decenije satelitskih merenja oblasti plime i oseke širom sveta sa podacima o zamućenosti vode, koju takođe mere sateliti. Važno je da je Grandjean uspostavio donju granicu potrebne zamućenosti vode u deltama širom sveta. Dugoročno se pojavila veoma jasna veza: međuplime i oseke rastu samo kada je voda dovoljno zamućena. „Na kraju krajeva, zamućena voda znači više čestica peska i mulja u vodi, što može omogućiti rast obale“, objašnjava istraživač.

Širom sveta, zamućenost mnogih priobalnih voda opada decenijama, čineći plime i oseke osetljivim na gubitak. Pored toga, porast nivoa mora zahteva da voda ima veću zamućenost da bi nastavila da održava plimu. Relativno niska zamućenost globalno ugrožava bitna područja za biodiverzitet i sigurnost obale. Na kraju krajeva, plime i oseke su važna područja za ishranu ptica i doprinose slabljenju talasa.

Globalno gledano, Grandjean-ovo određivanje neophodne zamućenosti za očuvanje plimskih ravnina predstavlja suštinsku osnovu za ponovno promišljanje ljudskih intervencija u deltama. Moramo pažljivije razmisliti o načinima na koje ljudske aktivnosti utiču na obalu, na koju se oslanjamo za našu bezbednost.

Ovi izazovi nisu jedinstveni za bilo koji region, ali su očigledni globalno zbog obimnih ljudskih modifikacija prirodnih vodnih sistema. Na primer, izgradnja velikih brana, kao što je brana Tri klisure na reci Jangce, značajno je smanjila snabdevanje sedimentom nizvodno. Ovo smanjenje je ključno za širenje plimskih ravnica, što dovodi do gladovanja sedimenta koji ometa prirodnu obnovu međuplimnih zona, vitalnih za zaštitu obale i biodiverzitet.

Slično, u Holandiji je izgradnja barijere od olujnog udara u Oosterscheldeu 1980-ih dovela do teške „gladnji od peska“. Zbog ove barijere, manje peska može da teče iz Severnog mora u ušće, što dovodi do jasnije vode koja ne uspeva da dopuni međuplimna područja, što uzrokuje njihovu erodiju.

„Dugoročno, ovo nije održivo“, kaže Grandjean.

„Kada previše međuplimnog područja nestane izvan nasipa Zelanda, sigurnost kompletne obale je u pitanju. Dakle, ne samo zbog prirode, već i zbog sigurnosti, moramo početi da štitimo područja izvan nasipa mnogo efikasnije. Voda mora postati mračniji, tako da ćemo možda morati da razmotrimo uklanjanje barijere od olujnog udara u Osteršeldeu u budućnosti. Pažljiva ravnoteža između očuvanja prirode i zaštite obale je od suštinskog značaja, osiguravajući da se oba cilja jačaju, a ne suprotstavljaju jedan drugom.

Tim Grandjean odbranio je doktorat. na ovu temu 24. aprila i takođe je prikupio nove podatke o dinamici međuplimnih područja. Ovi podaci pružaju uvid u kratkoročnu ranjivost. Koristio je tehniku koja je razvijena u radionicama NIOZ-a.

„Dinamika međuplimnih područja može se meriti veoma skupim senzorima ili rado intenzivnim, ručnim merenjima. Međutim, na ovaj način nikada ne bismo mogli da prikupljamo podatke na mnogo različitih mesta u isto vreme. Tehničari u NIOZ-u su razvili senzore koji su bili jeftini dovoljno za snimanje visine dna do milimetra, nekoliko puta dnevno, na različitim lokacijama duž zapadne i istočne Šelde već nekoliko godina.“

Ta precizna merenja pokazuju da tokom plime, međuplimna zona može lako da varira jedan ili dva centimetra u visini u toku jednog dana. „Za vas ili za mene centimetar manje ili više ispod naših čizma možda nije bitan, ali ako ste crv ili dagnja, ili seme rugulje, to je zaista prevelika dinamika“, kaže Grandžan.

Grandjean je takođe pogledao teren između prepona koje je izgradila provincija Zeeland, kako bi poboljšao kvalitet plimske prirode duž dela obala Vesteršelde.

„Naravno, već smo znali da ove prepone, duž reka i obala, mogu da štite, ali naša merenja pokazuju da bentoški život duž Vesteršeldea takođe ima koristi od ovih mera. Dinamika se dovoljno smanjuje u vremenu i prostoru da bi se bentoske životinje bolje nasele. “

Pored toga, smanjenje protoka između prepona bi potencijalno moglo dugoročno da koristi stabilnosti međuplimnih obalnih područja i ublaži efekte porasta nivoa mora. Međutim, dalja istraživanja su neophodna za razumevanje ove dinamike i njenih dugoročnih efekata.