Jači El Ninjo bi mogao da izazove nepovratno topljenje Antarktika

Jači El Ninjo bi mogao da izazove nepovratno topljenje Antarktika

Novo istraživanje koje su predvodili naučnici CSIRO, australijske nacionalne agencije za nauku, pokazalo je da buduće povećanje snage El Ninja može ubrzati nepovratno otapanje ledenih polica i ledenih pokrivača na Antarktiku.

Rezultati, objavljeni u Nature Climate Change, koristili su klimatske modele da pokažu kako povećanje varijabilnosti južne oscilacije El Ninja (ENSO) dovodi do smanjenog zagrevanja blizu površine, ali ubrzanog zagrevanja dubljih okeanskih voda.

ENSO je ključni pokretač klimatske varijabilnosti, pošto i njegova topla faza, El Ninjo, i njena hladnija faza, La Ninja, utiču na vremenske uslove širom sveta, uključujući Australiju.

Venju Cai, vodeći autor ove studije i globalni stručnjak za odnos između klimatskih promjena i ENSO, rekao je da je istraživanje ključni korak u daljem razumijevanju kako će na Antarktik uticati klimatske promjene.

„Očekuje se da će klimatske promene povećati veličinu ENSO, čineći i El Ninjo i La Ninju jačima“, rekao je dr Cai.

„Ovo novo istraživanje pokazuje da jači El Ninjo može ubrzati zagrevanje dubokih voda na polici Antarktika, čineći da se ledene police i ledeni pokrivači brže tope.

„Naše modeliranje je takođe otkrilo da se zagrevanje oko ivica plutajućeg morskog leda usporava tokom ovog procesa, usporavajući otapanje morskog leda blizu površine.

„Modeli sa povećanom varijabilnošću ENSO pokazuju smanjeno podizanje dubljih, toplijih voda, što dovodi do sporijeg zagrevanja površine okeana“, rekao je on.

Povezani vetrovi oko Antarktika su mehanizam koji pokreće ovaj rezultat.

Kada se ENSO varijabilnost povećava, to usporava jačanje zapadnih vetrova duž police. Kao rezultat toga, podizanje tople vode oko Antarktika ne može toliko da se poveća.

Istraživački tim je ispitao 31 klimatski model koji su učestvovali u Fazi 6 Projekta međusobnog poređenja spojenih modela (CMIP6) pod istorijskim silama i scenarijem visokih emisija.

Koautor Ariaan Purich sa Securing Antarctica’s Environmental Future na Univerzitetu Monash rekao je da efekti povećanja varijabilnosti ENSO prevazilaze ekstremne vremenske rizike i utiču na promene u antarktičkom morskom ledu i ledenim policama i pločama.

„Ovo bi moglo imati široke implikacije na globalni klimatski sistem, tako da je nastavak razumevanja kako će ENSO reagovati na klimatske promene kritična oblast klimatskih istraživanja“, rekao je dr Purich.

„Ima još mnogo toga što treba da razumemo o procesima koji utiču na temperaturu polica, a nalaz je važan deo slagalice“, rekla je ona.