Istraživački tim pronašao ključ za stimulisanje ljudskog smeđeg masnog tkiva u borbi protiv gojaznosti

Istraživački tim pronašao ključ za stimulisanje ljudskog smeđeg masnog tkiva u borbi protiv gojaznosti

Tim istraživača predvođen UCLA pronašao je nervne puteve koji snabdevaju smeđe masno tkivo (BAT), vrstu tkiva koja oslobađa hemijsku energiju iz metabolizma masti u vidu toplote – nalaz koji bi mogao da otvori put ka njenom korišćenju za lečenje gojaznosti i srodnih metaboličkih procesa.

Istraživači su po prvi put detaljno opisali ovo snabdevanje nervima i pružili primere kako manipulisanje njime može da promeni BAT aktivnost, označavajući prvi korak ka razumevanju kako da se koristi u terapiji, rekao je stariji autor dr Preethi Srikanthan, profesor medicine u odeljenju za endokrinologije, dijabetesa i metabolizma, i direktor Centra za neuronsku kontrolu metabolizma na Medicinskom fakultetu David Geffen na UCLA. Najveće naslage BAT su u vratu.

„Iz prethodne literature znamo da je simpatički nervni sistem glavni ‘uključeni prekidač’ za BAT aktivnost“, rekao je Srikanthan. „Međutim, simpatički nervni sistem je takođe odgovoran za mnoge druge stimulativne efekte na organe kao što su srce i creva. Pronalaženje načina da se poveća aktivnost samog BAT-a je bilo izazovno, tako da će otkriti put koji ovi simpatički nervi idu do BAT-a omogućiti da istražimo načine korišćenja nerava da pružimo vrlo specifičan stimulans za aktiviranje BAT-a.“

Rad je objavljen 4. oktobra u časopisu PLOS One.

Istraživači su secirali vratove osam leševa da bi pratili distribuciju simpatičkih nervnih grana u masnom jastučiću iznad ključne kosti. Pronašli su nervne grane u svim disekcijama od trećeg i četvrtog cervikalnog živca do BAT-a. Dalje, oni su pokazali da se aktivnost BAT promenila u kliničkim slučajevima gde je patologija vrata, kao što je povećanje BAT temperature nakon uklanjanja tumora, uticala na promenu u nervima.

„Postoji potreba da se pronađu dugoročna rešenja za gojaznost, i dok imamo sreće što imamo efikasne lekove kao što su Vegovi i Mounjaro, ljudi moraju da ih uzimaju dugoročno za gubitak težine“, rekao je Srikanthan.

Istraživači se nadaju da će iskoristiti znanje stečeno iz ove studije kako bi pronašli način da nateraju BAT da proizvede konstantan izvor toplote sagorevanja masti.

„Postoji literatura koja sugeriše – a mi radimo još jednu studiju da to potvrdimo – da ovi lekovi deluju stimulišući BAT“, rekla je ona. „Identifikovanjem nervnih puteva koji snabdevaju BAT, nadamo se da ćemo istražiti metode hronične stimulacije nerava na BAT i nadamo se da ćemo postići slične terapeutske rezultate gubitka težine.“

Ograničenja studije uključuju mali broj seciranih leševa i visoku starost doniranih leševa, koji imaju manju količinu BAT-a u poređenju sa mlađim telima.