Istraživači stvaraju realističnija sintetička ljudska mini srca

Istraživači stvaraju realističnija sintetička ljudska mini srca

Zahvaljujući napretku u razvoju patentiranih sintetičkih srca nalik ljudima koji su prvi put stvoreni u državi Mičigen, istraživači mogu proučavati razvoj ljudskog srca i urođene srčane bolesti na veoma preciznim modelima. Ovo olakšava razvoj novih terapija i farmaceutskih lekova za lečenje raznih bolesti povezanih sa srcem baš na vreme za obeležavanje Američkog meseca srca u februaru.

Slični po veličini i razvoju fetalnim ljudskim srcima, ovi mini srčani organoidi postaju sve složeniji i realističniji. Istraživački tim MSU-a koji je kreirao mini srca prvi put je objavio svoje nalaze 2020. Oni su brzo postali svetski lider u ovoj oblasti, a njihova najnovija dostignuća objavljena su u Nature Communications i Stem Cell Reports.

Aitor Aguirre, vanredni profesor biomedicinskog inženjerstva i šef odseka za razvojnu i biologiju matičnih ćelija na Institutu za kvantitativne zdravstvene nauke i inženjerstvo MSU, objasnio je da je uvođenje realističnih modela od suštinskog značaja za otkrivanje efikasnih i klinički prenosivih rešenja za kardiovaskularne bolesti . Procenjuje se da je 21 milion smrtnih slučajeva godišnje povezan sa ovim stanjem, uključujući poremećaje srca i krvnih sudova. I taj broj raste.

„Iako se smatra da se 90 odsto kardiovaskularnih bolesti može sprečiti, ono je postalo vodeći uzrok smrti u razvijenom svetu“, rekao je Agire. „Zahvaljujući napretku u tehnologijama matičnih ćelija i bioinženjeringu, možemo da rastemo i proučavamo ljudska srca. Ovo će revolucionisati medicinske pristupe lečenju i prevenciji srčanih bolesti i urođenih stanja pomažući nam da razumemo mehanizme bolesti.

„U budućnosti očekujemo da će manje pacijenata trebati lečenje, a onima kojima je potrebno, razvoj novih lekova će trajati manje vremena“, dodao je on. „Naročito za urođene defekte, prevencija je najbolje rešenje. Zbog toga mini organoidi srca mogu zaista promeniti način na koji pristupamo zdravstvenoj zaštiti.“

Kao primer, Agire je objasnio da će farmaceutske kompanije povući lekove sa tržišta ako se utvrdi da izazivaju kardiotoksičnost. Mogućnost unapred predviđanja toksičnosti može uštedeti novac, vreme i smanjiti rizik od neuspeha leka.

Mini srčani organoidi su razvijeni sa doniranim pluripotentnim matičnim ćelijama odraslih. Njihova ćelijska složenost i fiziološka relevantnost omogućavaju proučavanje razvoja ljudskog srca i bolesti u posudi do stepena do tada neviđenog.

„Napravili smo model koji koristi ove organoide za proučavanje efekata majčinog dijabetesa u svakoj fazi razvoja srca fetusa“, ​​rekao je Aguirre. „Ovo je definicija precizne medicine. Možemo koristiti nauku da učinimo kliničku praksu preciznijom.“