Istraživači razvijaju brzi test za otkrivanje fentanila

Istraživači razvijaju brzi test za otkrivanje fentanila

Istraživači sa Univerziteta Teksas u Dalasu razvili su prvi takve vrste, ručni elektrohemijski senzor koji može tačno da detektuje fentanil u urinu u roku od nekoliko sekundi.

Tehnologija dokazivanja koncepta može otkriti čak i tragove fentanila sa tačnošću od 98% koristeći mali prenosivi uređaj bez skupe i dugotrajne laboratorijske analize. Studija koja demonstrira uređaj objavljena je u štampanom izdanju Applied Materials & Interfaces od 10. januara.

Prototip, koji bi mogao da se koristi za testiranje fentanila putem analize urina, preteča je testu za otkrivanje leka u pljuvački, rekao je dr Šalini Prasad, profesor i šef odeljenja za bioinženjering na Školi za inženjerstvo i računarstvo Erik Jonsson. Tehnologija se takođe može koristiti za testiranje supstanci za fentanil mešanjem uzorka sa vodom i ispuštanjem tečnosti na senzor.

„Postoji hitna potražnja za jednostavnim, prenosivim, minijaturizovanim uređajem koji može detektovati fentanil sa visokom specifičnošću i odmah podeliti rezultate na uređaj koji je povezan na internet“, rekao je Prasad, autor studije i Sesil H. i Ida Green, profesor sistemske biologije. „Naša studija pokazuje izvodljivost visokopreciznog senzora za otkrivanje fentanila u roku od nekoliko sekundi.“

Fentanil je sintetički opioid 50 puta jači od heroina i 100 puta jači od morfijuma, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti. Nezakonito napravljen fentanil se obično meša sa drugim lekovima, a količina od samo 2 miligrama — što je jednako 10 do 15 zrna kuhinjske soli — može biti smrtonosna. Više od 150 ljudi umire svakog dana od predoziranja sintetičkim opioidima poput fentanila.

Istraživanje je pokazalo da se fentanil može otkriti u urinu do 72 sata. Istraživači UT Dalasa rade na unapređenju tehnologije za otkrivanje fentanila u kosi. Njihov krajnji cilj je da razviju test za otkrivanje fentanila u pljuvački. Test pljuvačke bi mogao pomoći onima koji prvi reaguju da donesu odluke o lečenju za nekoga ko se predozirao, rekao je Prasad.

Uređaj sadrži elektrohemijski senzor, koji generiše električne signale na osnovu hemijskih reakcija. Međutim, razvoj senzora za detekciju fentanila predstavljao je izazov, jer je sintetički opioid neisparljivo jedinjenje, što znači da ne proizvodi elektrohemijski potpis.

Da bi uhvatili fentanil elektrohemijskim senzorom, istraživači su koristili strukturu nalik molekularnom kavezu koju su uporedili sa mišolovkom. Zamka se sastoji od nekoliko supstanci, uključujući nanočestice zlata. Za „sir“, istraživači su morali da budu kreativni.

Istraživač bioinženjeringa dr Anirban Pol, prvi autor rada, koristio je obrnuti inženjering da pronađe rešenje. Pol, koji se preselio iz Indije da radi sa Prasadom, odlučio je da pokuša da koristi nalokson, lek za spasavanje života koji može da preokrene predoziranje opioidima. Istraživači su sproveli računarske testove da bi razumeli kako jedinjenja interaguju kako bi mogli da odrede kako da primene nalokson da privuče fentanil na njega kao magnet.