Hirurzi izveli prvu robotsku transplantaciju jetre u SAD

Hirurzi izveli prvu robotsku transplantaciju jetre u SAD

Hirurški tim sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Vašington u Sent Luisu nedavno je izveo prvu robotsku transplantaciju jetre u SAD. Uspešna transplantacija, obavljena u maju u Barnes-Jevish Hospital, obuhvata i prednosti minimalno invazivne robotske hirurgije: rez koji rezultira manjim bolom i bržim oporavkom, plus preciznost potrebnu za izvođenje jedne od najizazovnijih abdominalnih procedura.

Pacijent, muškarac u 60-im godinama kome je bila potrebna transplantacija zbog raka jetre i ciroze izazvane virusom hepatitisa C, dobro je i nastavio je sa normalnim, svakodnevnim aktivnostima. Obično, primaocima transplantacije jetre potrebno je najmanje šest nedelja pre nego što mogu da hodaju bez ikakve nelagodnosti. Pacijent ne samo da je lagano hodao mesec dana nakon operacije, već je takođe dobio dozvolu da nastavi da igra golf i plivanje.

„Transplantacija je bila uspešna: operacija je prošla glatko, nova jetra je odmah počela da radi, a pacijent se oporavio bez ikakvih hirurških komplikacija“, rekao je hirurg za transplantaciju Adel Khan, MD, vođa tima koji je sproveo prvu operaciju. Khan je vanredni profesor hirurgije na Medicinskom fakultetu.

„Transplantacija jetre je jedna od najsloženijih abdominalnih operacija i u velikoj meri se oslanja na specijalizovani tim za dobre rezultate. Ovde na Vašingtonskom univerzitetu i u Barns-jevrejskoj bolnici, veoma smo srećni što imamo podršku potrebnu za razvoj robotske transplantacije svetske klase tim koji nam omogućava bezbedno obavljanje složenih operacija. Ovaj tim je veliki deo našeg uspeha.“

Transplantacija jetre se tradicionalno izvodi kao „otvorena“ procedura, pri čemu hirurg pravi vertikalni rez od 3 do 4 inča i horizontalni rez od 12 do 16 inča odmah ispod rebarnog koša kako bi uklonio obolelu jetru pacijenta i stavio zdravu doniranu jetru. jetra. Postojao je pritisak od strane hirurga za transplantaciju da se postupak prebaci na onu koja je minimalno invazivna – sa manjim rezovima koji obično rezultiraju manje bola i bržim oporavkom.

Ipak, smatralo se da je većina operacija transplantacije previše komplikovana za minimalno invazivni pristup – bilo da se izvodi laparoskopski ili robotski – a transplantacije jetre su posebno izazovne. Obolele jetre su sklone prekomernom krvarenju tokom operacije da bi se uklonile, a pričvršćivanje nove jetre na pacijentov cirkulatorni sistem zahteva delikatno šivanje nekoliko sićušnih krvnih sudova zajedno.

Robotske operacije su vrsta minimalno invazivne hirurgije. Hirurzi održavaju potpunu kontrolu nad alatima robota i obavljaju operacije na daljinu — obično samo nekoliko stopa od pacijenta — koristeći kontrole nalik džojstiku. Kamere visoke rezolucije pružaju uvećan, 3D prikaz hirurškog mesta koji se može videti preko velikog monitora. Instrumentacija visoke tehnologije omogućava veoma precizne, fine manipulacije koje bi bile nemoguće korišćenjem tradicionalnih tehnika.

Za ovu robotsku transplantaciju jetre, hirurzi su operisali kroz nekoliko rezova u ključaonici od pola inča i napravili jedan vertikalni rez od 6 inča između trbušnih mišića kako bi uklonili oboleli organ i u njega ubacili novu jetru, koja je veličine fudbala. stomak. Ovaj rez je znatno manji od onog koji se tradicionalno koristi i ne zahteva presecanje trbušnih mišića, što omogućava brži oporavak.

Iako je pacijentov fizički oporavak tekao po planu, on je zahtevao dodatno vreme u bolnici zbog kognitivnih simptoma koji nisu neuobičajeni kod starijih pacijenata nakon velike operacije.

Robotska transplantacija jetre trajala je nešto više od osam sati – na visokom nivou, ali u očekivanom vremenskom okviru za tradicionalne otvorene transplantacije jetre, koje obično traju šest do osam sati. Buduće robotske transplantacije jetre će verovatno biti završene brže kako tim OR bude stekao iskustvo i navikavao se na suptilnosti nove hirurške tehnike, rekao je Khan.

Južnokorejski tim prijavio je prvu robotsku transplantaciju jetre u svetu 2021. Ta operacija je uključivala transplantaciju polovine jetre sa živog donora umesto celog organa, a operacija je bila delimično robotska; bolesna jetra je uklonjena laparoskopski, a nova jetra robotski implantirana. Kan je rekao da je njegov tim prvi koji je izvršio robotsku transplantaciju jetre u kojoj je transplantirana cela jetra.

„Transplantacija jetre je najteža od trbušnih organa koju treba uzeti u obzir za minimalno invazivni pristup — s obzirom na poteškoće uklanjanja oštećene jetre i uspešnog implantiranja novog organa — ali dr Kan je pokazao da je to moguće“, rekao je Vilijam Čepman, MD, profesor hirurgije Eugene M. Bricker, direktor Odeljenja za opštu hirurgiju Univerziteta u Vašingtonu i šef odeljenja za hirurgiju transplantacije. „Biće potrebno dodatno iskustvo sa ovom tehnikom da bi se utvrdio stepen prednosti transplantacije jetre kao minimalno invazivnog pristupa.

Univerzitet u Vašingtonu i jevrejska bolnica Barns su se u velikoj meri fokusirali na robotsku hirurgiju kao deo zajedničkih napora da se unaprede minimalno invazivne operacije i poboljšaju ishodi pacijenata. Tim za robotsku transplantaciju formiran je pre pet godina, sa početnim fokusom na transplantaciji bubrega. Do danas, tim je izvršio više od 30 robotskih transplantacija bubrega, sve sa dobrim rezultatima. Tim takođe izvodi operaciju uklanjanja bubrega živog donora i druge robotske operacije koje uključuju jetru, žučne kanale, pankreas i želudac.

„Tokom nekoliko godina, izgradili smo namenski tim za robotsku transplantaciju koji je bez premca i bio je ključan za naš uspeh“, rekao je Kan. „Kada smo uspostavili ovaj tim, to nam je omogućilo da rastemo i u broju i u složenosti slučajeva, uz održavanje veoma dobrih rezultata pacijenata. Imamo pet hirurga u službi za transplantaciju koji rade robotsku hirurgiju, a ovaj broj će se povećati na sedam do kraja leta. Od početka našeg programa, mentorirali smo preko 30 centara za transplantaciju širom zemlje u izgradnji uspešnih sopstvenih robotskih programa. Timovi za transplantaciju iz drugih centara dolaze da posmatraju naš proces, a mi takođe posećujemo njihove sajtove i mentorišemo ih kao oni razvijaju svoje veštine. Verovatno smo jedno od retkih mesta u zemlji koje ima podršku, stručnost i tim da dovede operaciju robotske transplantacije na ovaj nivo.“