Predsednik Meksika posetio grad u kome je u požaru poginulo 39 migranata

Predsednik Meksika posetio grad u kome je u požaru poginulo 39 migranata

Predsednik Meksika je u petak posetio pogranični grad u kome je 39 migranata poginulo u požaru u pritvorskom centru, izražavajući bol zbog katastrofe, ali verovatno ne donoseći nikakve promene u strogim imigracionim politikama.

Predsednik Andres Manuel Lopez Obrador rekao je da je lično potresen tragedijom u ponedeljak u Sijudad Huarezu, koji se nalazi preko puta El Pasa u Teksasu.

„Priznajem da me je to mnogo povredilo, oštetilo me“, rekao je Lopez Obrador pre nego što je krenuo na put u Huarez. „Rastrglo mi je dušu.“

Predsednik je rekao da je požar drugi najbolniji trenutak u njegovoj administraciji, nadmašen samo požarom na gasovodu 2019. u gradu Tlahuelilpan u centralnom Meksiku u kojem je poginulo oko 135 ljudi.

Posetu Lopeza Obradora Sijudad Huarezu obeležio je bes zbog smrti. Grupa migranata i njihovih pristalica pokušali su da blokiraju predsednikovu kolonu, što je dovelo do tuče u petak popodne. Ranije tokom dana obećao je da će se sastati sa lekarima koji leče povređene, ali nije bilo jasno da li se to dogodilo.

U želji da stekne naklonost Sjedinjenih Država, Lopez Obrador je otežao život migrantima koji žele da pređu Meksiko kako bi stigli do granice sa SAD. On je odredio desetine hiljada vojnika i oficira Nacionalne garde da zadrže migrante i dozvolio Sjedinjenim Državama da vrate migrante iz Venecuele, Hondurasa, Nikaragve i Kube u Meksiko.

Ali SAD su malo doprinele pomoći Meksiku da skloni ili integriše vraćene migrante.

Lopez Obrador je napao u petak, rekavši da bi Sjedinjene Države trebalo da troše više na ekonomski razvoj u Latinskoj Americi kako bi sprečile migrante da napuste svoje domove, umesto da šalju vojnu pomoć Ukrajini. On je sugerisao da bi SAD trebalo da obezbede direktnu gotovinsku podršku porodicama u regionu.

„Kako možete da uporedite ono što američka vlada šalje Centralnoj Americi, sa 30, 35 milijardi dolara koje troši na kupovinu oružja za Ukrajinu? rekao je Lopez Obrador.

Taj ćorsokak — sa saveznim vladama u Meksiku i Sjedinjenim Državama mrze da dodiruju pitanje migracije — često prepušta situaciju lokalnim liderima, čiji mnogi glasači vide migrante kao smetnju.

Federalna sekretarka za javnu bezbednost Rosa Icela Rodrigez rekla je da će vlada zatvoriti pritvorski centar u kojem je izbio požar.

Lopez Obrador rekao je u petak da će osnovati komisiju koja će osigurati zaštitu ljudskih prava migranata. On je rekao da će komisiju predvoditi dugogodišnji migrantski aktivista i rimokatolički sveštenik, sveštenik Alehandro Solalinde. Ali nije bilo jasno kakva će ovlašćenja imati komisija.

U međuvremenu, Lopez Obrador je rekao: „U osnovi ću se koncentrisati na medicinsku stranu. Ono što mi je važno je lečenje povređenih.”

Meksiko je odbio američku ponudu da pomogne u pružanju medicinskog tretmana povređenima, rekavši da su suviše bolesni da bi ih premestili.

Migrant optužen za podmetanje požara zadobio je samo lakše povrede i već je pušten iz bolnice, verovatno u pritvoru.

Taj migrant, zajedno sa tri službenika iz Nacionalnog instituta za imigraciju i dva privatna čuvara u pritvorskom centru, suočavaju se sa optužbama za ubistvo i nanošenje povreda.

Na snimku sa sigurnosne kamere u objektu Sijudad Huarez vidi se kako stražari odlaze kada je vatra izbila u ćeliji u kojoj su migranti i ne pokušavaju da ih oslobode. Nije bilo jasno da li su ti stražari imali ključeve od vrata ćelije.