Pet poginulih u poplavama u Indijskom glacijskom jezeru, 23 vojnika nestala

Pet poginulih u poplavama u Indijskom glacijskom jezeru, 23 vojnika nestala

Najmanje pet ljudi je poginulo, a desetine, uključujući 23 vojnika, vode se kao nestali u Indiji nakon što su intenzivne kiše izbile u glacijalno jezero i izazvale bujične poplave, saopštili su zvaničnici u sredu.

Nasilne poplave iz glečerskih jezera pregrađenih labavim kamenjem postale su sve češće kako globalne temperature rastu i led se topi, a naučnici su u sredu upozorili da je smrtonosna poplava ukus daljih ekstremnih vremenskih prilika koje dolaze.

Na snimku koji je objavio portparol indijske vojske prikazana je gusta bujica besne smeđe vode koja se spušta niz gusto pošumljenu dolinu u planinskoj severoistočnoj državi Sikim, sa odnešenim putevima i pokidanim dalekovodima.

„Zbog iznenadnog naleta oblaka iznad jezera Lhonak u severnom Sikimu, došlo je do bujne poplave u reci Teesta… Prijavljeno je da su 23 lica nestala, a prijavljeno je da su neka vozila potopljena pod bljuzgavicom“, navodi se u saopštenju vojske. „Potraga je u toku.“

Vlada države Sikim saopštila je da je najmanje pet osoba ubijeno, a da su tri tela pronađena.

Pored 23 vojnika, više od deset civila je nestalo, navodi se u saopštenju.

Sikim je blizu granice Indije sa Nepalom i Kinom i može se pohvaliti značajnim vojnim prisustvom.

Indija je bila oprezna u pogledu rastuće vojne asertivnosti Kine, a njihova zajednička granica od 3.500 kilometara (2.200 milja) je višegodišnji izvor napetosti, a delove Sikima polaže Peking.

Nalet vode je izazvan eksplozijom jezera Lhonak na velikoj nadmorskoj visini—koje se nalazi u podnožju glečera na vrhovima koji okružuju treću najvišu planinu na svetu, Kangčendžungu.

Zid vode je pokretao nizvodno, dodajući reku koja je već nabujala monsunskim kišama, oštetivši branu i čisteći kuće i mostove na svom putu i ​​prouzrokujući „ozbiljna razaranja“, saopštila je vlada.

Jezero Lhonak se preko noći smanjilo za skoro dve trećine, što je površina koja je otprilike ekvivalentna oko 150 fudbalskih terena (105 hektara), pokazuju satelitske fotografije koje je objavila Indijska organizacija za istraživanje svemira.

Glavni ministar Sikima Prem Sing Tamang rekao je da hitne službe rade na pružanju podrške onima koji su pogođeni žestokim poplavama i pozvao ljude da „ostanu na oprezu“.

Premijer Narendra Modi rekao je da je „uverio svu moguću podršku“ onima koji su pogođeni.

„Intenzivna kiša dovela je do ove katastrofalne situacije u Sikimu gde je kiša izazvala poplavu iz glacijalnog jezera i oštetila branu, i izazvala gubitak života“, rekla je Mirijam Džekson, naučnica specijalizovana za led koja prati himalajske regione.

„Uočavamo da se takvi ekstremni događaji povećavaju kako klima nastavlja da se zagreva i vodi nas na nepoznatu teritoriju“, dodao je Džekson u saopštenju istraživačke grupe Međunarodnog centra za integrisani razvoj planina (ICIMOD).

Himalajski glečeri se tope brže nego ikad zbog klimatskih promena, izlažući zajednice nepredvidivim i skupim katastrofama, navodi ICIMOD sa sedištem u Nepalu.

Prosečna površinska temperatura Zemlje porasla je za skoro 1,2 stepena Celzijusa od predindustrijskih vremena, ali su se visokoplaninski regioni širom sveta zagrejali dvostruko brže, kažu klimatski naučnici.

Region Sikima je takođe svake godine pogođen naglim poplavama tokom monsunskih kiša, koje počinju u junu i obično se povlače sa indijskog potkontinenta do kraja septembra. Do oktobra, najjače monsunske kiše obično se završe.

Otapanje glečera povećava količinu vode, dok neregulisana gradnja u područjima podložnim poplavama pogoršava štetu.