Izrael se oslobađa krivice u ubistvu palestinske novinarke

Izrael se oslobađa krivice u ubistvu palestinske novinarke

Izraelske odbrambene snage zaključile su da nema šanse da su njihovi vojnici „namerno“ pucali na palestinsku novinarku Al-Džazira Širin Abu Akleh, koja je ubijena 11. maja dok je izveštavala o napadu Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) na palestinski grad Dženin. na Zapadnoj obali. Izraelska vojska je tvrdila da je okupila multidisciplinarnu radnu grupu da „rekonstruiše i modelira okolnosti incidenta što je preciznije moguće“ u saopštenju IDF objavljenom u ponedeljak.

Međutim, izraelska izjava je naizgled bila u suprotnosti sa zaključcima američkog Stejt departmenta, koji je utvrdio da je ID verovatno „nenamerno“ ubio Abu Akleha, ali se tvrdi da nema načina da se bude siguran u nameru napadača. Portparol Stejt departmenta Ned Prajs potvrdio je da je „pucnjava sa položaja ID verovatno odgovorna za smrt Širin Abu Akleh“.

Vašingtonski istražitelji su sproveli balističku analizu koja je otkrila da je metak previše „teško oštećen“ da bi se došlo do „jasnog zaključka“. Njihova procena istraga IDF-a i Palestinske uprave (PA) dovela ih je do zaključka da je izraelska vatra ubila novinara.

Kada je PA odbila da dozvoli Izraelu da ispita metak koji je ubio Abu Akleha, uz obrazloženje da ta zemlja ima lošu evidenciju o istragama pucanja Palestinaca na Palestince zbog inherentnog sukoba interesa, SAD su se pojačale da ispitaju metak. Međutim, Izrael je zadržao nadzor nad puškom za koju je utvrđeno da je ispalio metak.

Postignut je očigledan kompromis kojim su američki bezbednosni koordinator (USSC) za Izrael i palestinske vlasti primili metak od Palestinaca i izvršili balističko ispitivanje u Izraelu. Međutim, izraelski stručnjaci su bili ti koji su „utvrđivali vezu između metka i oružja iz kojeg je ispaljen“, navodi se u saopštenju ID. Iako su predstavnici USSC navodno bili prisutni tokom celog procesa, nije bilo jasno da li je PA dobila priliku da potpiše da Izraelcima dozvoli ključnu ulogu u istrazi, s obzirom na njihovo prethodno protivljenje da im se dozvoli pristup metku .

Sa posetom američkog predsednika Džoa Bajdena Izraelu i Zapadnoj obali za manje od dve nedelje, Prajs je pazio da kvalifikuje zaključke Stejt departmenta sugerišući da USSC nije našao razlog da veruje da je pucnjava bila namerna, „već rezultat tragičnih okolnosti tokom vojne operacije koju je predvodila ID protiv frakcija palestinskog Islamskog džihada. ”

Porodica novinara bila je zgrožena odbijanjem SAD da osudi Izrael, izjavljujući da su „neverljivi“ u vezi sa navodno neubedljivim rezultatima s obzirom na mnoge izjave očevidaca pucnjave. Takođe su zahtevali da znaju u kojoj meri su američka sredstva „umešana“ u njeno ubistvo.

„Reći da je ova istraga, sa potpunim nedostatkom transparentnosti, nedefinisanim ciljevima i podrškom za ukupnu poziciju Izraela razočaranje, bilo bi potcenjivanje“, rekli su u saopštenju objavljenom na Tviteru u ponedeljak.

„Istina je da je izraelska vojska ubila Širin u skladu sa politikom koja na sve Palestince – civile, novinare ili druge – gleda kao na legitimne mete“, navodi se u saopštenju, optužujući američku istragu da je „raščlanila jedva relevantne detalje, a zatim pretpostavila da je u dobroj nameri u ime neposlušne i neprijateljske okupacione sile.” Porodica je obećala da će umesto toga tražiti pravdu od Ujedinjenih nacija i Međunarodnog krivičnog suda.