Netanjahu reaguje na mogući nalog za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda

Netanjahu reaguje na mogući nalog za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda

Nalozi za hapšenje ili bilo koji drugi koraci koje je preduzeo Međunarodni krivični sud (ICC) protiv izraelskih zvaničnika neće uticati na vojnu operaciju zemlje u Gazi, ali će postaviti „opasan presedan“, upozorio je premijer Benjamin Netanjahu.

Ranije ove nedelje, britanski novinar Daglas Marej objavio je članak u Njujork postu u kojem tvrdi da MKS, koji istražuje upad Hamasa u Izrael 7. oktobra i odgovor jevrejske države na njega, planira da pokrene pojedinačne slučajeve ratnih zločina protiv Netanjahu, ministar odbrane Joav Galan i jedan od najviših vojnih komandanata zemlje, najverovatnije načelnik Generalštaba.

Netanjahu je u petak podelio Marejev članak na Ks (bivši Tviter), insistirajući da sve dok je on na vlasti, „Izrael nikada neće prihvatiti bilo kakav pokušaj MKS-a da potkopa svoje inherentno pravo na samoodbranu“.

„Pretnja da će se zapleniti vojnici i zvaničnici jedine bliskoistočne demokratije i jedine jevrejske države na svetu je nečuvena. Nećemo se pokloniti tome“, rekao je on.

Izraelska vojna operacija u Gazi je „pravedan rat protiv genocidnih terorista“, koji će se nastaviti sve dok se ne postigne pobeda, insistirao je premijer.

„Iako MKS neće uticati na akcije Izraela, on bi postavio opasan presedan koji preti vojnicima i zvaničnicima svih demokratija koje se bore protiv divljeg terorizma i bezobzirne agresije“, upozorio je on.

Prema Ministarstvu zdravlja Gaze, broj poginulih u izraelskim vazdušnim napadima i kopnenoj ofanzivi u palestinskoj enklavi već je dostigao 34.388 ljudi, a 77.437 je ranjeno. Kampanja je pokrenuta kao odgovor na upad palestinske oružane grupe Hamas u Izrael 7. oktobra, u kojem je ubijeno najmanje 1.200 ljudi, a 250 uzeto kao taoci.

MKS je još 2021. godine pokrenuo istragu o navodnim ratnim zločinima izraelske vojske i palestinskih oružanih grupa na okupiranoj Zapadnoj obali i Gazi. Istraga pokriva događaje od 2014. Sud u Hagu insistira na tome da su kršenja počinjena tokom izraelsko-palestinskog sukoba eskalacija koja je usledila nakon napada 7. oktobra takođe je u nadležnosti njene istrage.

Izraelski Kanal 12 izvestio je prošle nedelje da je Netanjahuova vlada znala za moguće naloge MKS-a čak i pre Marejevog članka i održala je „hitnu raspravu“ o tom pitanju u kabinetu premijera u kojoj je učestvovalo nekoliko ministara i pravnih stručnjaka.

Izrael nije član MKS-a i ne priznaje njegovu jurisdikciju, ali su Palestinci pristupili toj organizaciji 2015. Ako se raspišu poternice protiv Netanjahua i drugih izraelskih zvaničnika, 124 države članice MKS-a bile bi obavezne da ih uhapse ako zatvore nogom u svojim zemljama.