Blinken traži pomoć usred sirena za vazdušni napad u Izraelu

Blinken traži pomoć usred sirena za vazdušni napad u Izraelu

Američki državni sekretar Antoni Blinken sklonio se sa Benjaminom Netanjahuom u bunker tokom uzbune o vazdušnom napadu, rekao je američki zvaničnik, pošto se američki visoki diplomata vratio u Izrael u ponedeljak u nadi da će obezbediti napredak u razvoj humanitarne krize u Gazi, piše Rojters.

Blinken takođe nastoji da spreči širenje sukoba dok putuje po Bliskom istoku nakon Hamasovih napada 7. oktobra u kojima je poginulo 1.300 ljudi.

Izrael je odgovorio intenzivnom kampanjom bombardovanja i skupio tenkove na granici Gaze koju kontroliše Hamas u pripremi za kopnenu ofanzivu, usred sve veće zabrinutosti za civile koji ne mogu da napuste opkoljeni pojas.

Hamas je često lansirao raketne napade na Izrael.

Tokom sastanka u Ministarstvu odbrane u Tel Avivu, Blinken i premijer Netanjahu bili su primorani da se sklone u bunker na pet minuta nakon što su se oglasile sirene, rekao je portparol Stejt departmenta Metju Miler.

Obraćajući se novinarima nakon ranijeg sastanka sa Blinkenom, ministar odbrane Joav Galan je rekao: „Ovo će biti dug rat; cena će biti visoka. Ali mi ćemo pobediti za Izrael i jevrejski narod i za vrednosti u koje obe zemlje veruju u.“

Blinken je u nedelju boravio u Egiptu, gde je rekao da će se granični prelaz Rafa u Gazi koji kontroliše Egipat uskoro ponovo otvoriti, ali dogovor da se omogući pomoć i odlazak nekih stranih državljana još nije ostvaren.

Miler je rekao da je Blinken na ranijem sastanku razgovarao o humanitarnoj koordinaciji sa Netanjahuom.

Vašington je premestio udarnu grupu nosača aviona u istočni Mediteran i spremao se da premesti još jedan nosač u region u narednim danima, potezi za koje je Blinken rekao da su zamišljeni kao odvraćanje, a ne provokacija.

Sjedinjene Države su rekle nekim trupama, potencijalno 2.000, da budu spremne da se rasporede u roku od 24 sata ako budu obaveštene – umesto uobičajenih 96 sati – u regionu i mogle bi uključiti jedinice koje pružaju pomoć, poput medicinske pomoći, ako je potrebno, rekao je američki zvaničnik.