COVID-19 povezan sa fetalnim moždanim krvarenjem

COVID-19 povezan sa fetalnim moždanim krvarenjem

Novo istraživanje Instituta za psihijatriju, psihologiju i neuronauku (IoPPN) na King’s College London pronašlo je dokaze malih krvarenja u moždanom tkivu fetusa tokom vrhunca slučajeva COVID-19 u Velikoj Britaniji.

Istraživanje, objavljeno u Brain, pokazalo je da su krvarenja povezana sa smanjenjem integriteta krvnih sudova. Uzrok ovih krvarenja je nejasan, ali moguća objašnjenja mogu biti direktna posledica infekcije ili indirektna posledica imunog odgovora majke. Studija sugeriše da bi COVID-19 mogao da utiče na mozak fetusa tokom najranijih faza gestacije, naglašavajući potrebu za daljim proučavanjem potencijalnog uticaja na kasniji neurološki razvoj.

Istraživači su proučavali 26 uzoraka ljudskog fetalnog tkiva sa uočenim krvarenjima od ukupno 661 uzorka prikupljenog između jula 2020. i aprila 2022. Utvrđeno je da je virus COVID-19 bio prisutan u svim hemoragijskim uzorcima.

Većina hemoragičnih uzoraka potiče iz doniranog fetalnog tkiva između kasnog prvog i ranog drugog tromesečja gestacije – posebno važnog perioda razvoja ljudskog fetalnog mozga tokom kojeg se čvrsti spojevi između endotelnih ćelija krvnih sudova povećavaju i formiraju krvno-moždanu barijeru. , polupropusna barijera koja štiti mozak od stranih supstanci.

Daljnjim proučavanjem, otkriveno je da je integritet krvnih sudova u hemoragičnim uzorcima znatno niži od neinficiranih uzoraka, što je na kraju dalo objašnjenje zašto se krvarenje može videti u uzorcima.

„Iako se krvarenja povremeno javljaju u mozgu u razvoju, krajnje je neobično da postoji ovoliko slučajeva u periodu od 21 mesec. Sada je od najveće važnosti da pratimo decu koja su prenatalno bila izložena COVID-19, tako da možemo utvrditi da li postoje dugotrajni neurorazvojni efekti“, rekla je dr Kejti Long, vodeći istraživač studije iz King’s IoPPN.

Marko Masimo, prvi autor studije iz King’s IoPPN, rekao je: „Naši nalazi sugerišu da postoji povezanost između ranog razvoja ljudskog fetalnog moždanog tkiva i ranjivosti na infekciju od COVID-19.

Profesor Lucilla Poston CBE, profesorka zdravlja majki i fetusa na King’s College London, rekla je: „Znamo da teška virusna infekcija može uticati na mozak fetusa, ali ova važna studija je prva koja sugeriše da se to može desiti kod trudnoća pogođenih infekcijom COVID-om. Šta god da je uzrok, direktan efekat virusa ili indirektna posledica infekcije majke, ova studija naglašava potrebu da se trudnice vakcinišu protiv COVID-19, čime se izbegavaju komplikacije i za majku i za bebu.“

Dr Long zaključuje: „Iako još nismo uspeli da utvrdimo jasnu uzročnost, svakako smatramo da to naglašava potrebu da buduće majke preduzmu dodatne mere predostrožnosti u vreme kada su slučajevi u porastu.“