Amerikanci Gauf i Pegula u 4. kolo Australijan opena

Američki favoriti za titulu Džesika Pegula i Koko Gauf ostvarile su ubedljive pobede u trećem kolu u petak na Australijan openu.

Trećem nosiocu Peguli, četvrtfinalistici poslednje dve godine u Melburn Parku, bilo je potrebno 65 minuta za pobedu nad Martom Kostjuk od 6-0, 6-2. Sedmi nosilac Gauf je pobedio Bernardu Peru sa 6-3, 6-2 i plasirao se u šesnaestinu finala.

Pegula je trčala kroz prvi set i iako se Kostjuk učvrstila u drugom setu, uvek je igrala nadoknađivanje.

„Mislio sam da jednostavno nisam dao mnogo besplatnih poena“, rekao je Pegula, koja će se u narednom kolu sastati sa Barborom Krejčikovom, šampionkom Otvorenog prvenstva Francuske 2021. „Igrao sam agresivno kada sam morao, ali i pametan. Srećan sam što sam prošao u sledeći krug.”

Gauf je morao da izdrži salvu velikih udaraca Pere.

„Danas je bila teška utakmica“, rekao je Gauff. „Bernarda je udarila…. Ne mogu da kažem tu reč… jako je udarila loptu, ja sam samo pokušavao da se držim. Srećan sam što sam prošao do druge nedelje.“

Najbolji nosilac Iga Sviatek pobedio je Kristinu Buču, kvalifikantku iz Španije, sa 6-0, 6-1 za samo 55 minuta. Prošlogodišnju finalistkinju Danijel Kolins iz SAD pobedila je šampionka Vimbldona Elena Ribakina sa 6-2, 5-7, 6-2.

Krejčikova je bila prva igračica koja se plasirala u četvrto kolo nakon pobede od 6-2, 6-3 nad Anhelinom Kalininom koja je otvorila utakmicu u petak na Rod Lejver areni.

20. nosilac Čehinja je pobedila u prvih pet gemova na meču i dominirala nad ukrajinskom protivnicom. Krejčikova u tri meča nije ispustila set.

U muškoj igri, Stefanos Tsitsipas će u četvrtom kolu igrati protiv Janika Sinera.

Treći nosilac Cicipas je spasio set loptu u drugom setu, ali je pobedio Talon Grikspur sa 6-2, 7-6 (5), 6-3 i plasirao se u šesnaestinu finala na Melburn Parku po treći put u četiri godine.

Siner se oporavio od dva seta po prvi put u karijeri pošto je pobedio Martona Fučoviča sa 4-6, 4-6, 6-1, 6-2, 6-0 posle 3 sata, 33 minuta, pobedivši u poslednjih 12 gemova.

„Sigurno su prva dva seta bila veoma teška za mene“, rekao je 21-godišnji Italijan i 15. nosilac. „Izašao sam na teren sa jednom taktikom, onda sam morao malo da se promenim, idem još malo na njegov bekhend. Napravili smo dosta posla u vansezoni fizički, tako da sam danas bio dobar fizički u poslednjih nekoliko setova.”

Cicipas, najbolje rangirani igrač koji je ostao u muškom žrebu nakon izlaska najboljeg nosioca i branioca titule Rafaela Nadala i drugog Kaspera Ruuda, bio je snažno gurnut u drugom setu od 63.plasiranog Griekspura.

Holanđanin je imao set loptu na Cicipasov servis pri rezultatu 6-5 u drugom setu, ali nije mogao da je pretvori i Cicipas je odustao za pobedu.

Cicipas i Siner su igrali pet puta, a Grk je vodio sa 4-1. Ovaj 24-godišnjak je trostruki polufinalista Australijan opena i bio je vicešampion Otvorenog prvenstva Francuske 2021. iza Novaka Đokovića. Siner je prošle godine stigao do četvrtfinala u Melburnu.