Najmanje 61 Palestinac je ubijen, a 308 drugih je povređeno u Pojasu Gaze u poslednja 24 sata, javila je danas palestinska agencija WAFA, ističući da je to posledica „tekućeg izraelskog genocida u regionu“, dok izraelski mediji tvrde da su palestinski medicinski izvori od jutros potvrdili 34 žrtve.
Lokalne zdravstvene vlasti potvrdile su da je broj palestinskih žrtava od izraelskog napada od oktobra 2023. godine porastao na 62.622, a da je najmanje još 157.673 povređenih. Većina žrtava su žene i deca.
Prema istim izvorima, broj žrtava Izraela od 18. marta, nakon dvomesečnog primirja premašio je 10.000 (10.778), dok je najmanje 45.632 povređenih.
Službe hitne pomoći još ne mogu da dođu do mnogih žrtava i tela nastradalih jer su zarobljena pod ruševinama ili razbacana po putevima širom ratom razorene enklave.
Palestinska agencija navodi da „izraelske okupacione snage nastavljaju da ciljaju ekipe hitne pomoći i civilne zaštite“.
„Izraelski genocidni napad se nastavlja uprkos pozivima Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija za trenutni prekid vatre i direktivama Međunarodnog suda pravde kojima se poziva na mere za sprečavanje genocida i ublažavanje teške humanitarne situacije u Gazi“, ističe WAFA.
Istovremeno, Tajms f Izrael piše kako palestinski mediji, pozivajući se na medicinske zvaničnike, javljaju da je 34 ljudi ubijeno u izraelskim napadima u Pojasu Gaze jutros od zore. Izraelski portal navodi da „broj žrtava nije nezavisno potvrđen i ne pravi razliku između boraca i civila“.
