Teško povređena deca koja se hitno dovode na odeljenje medicinske pomoći mogu čekati duže na pregled u poređenju s onima koji pristižu vozilima hitne pomoći, otkriveno je na Evropskom kongresu hitne medicine. Istraživači su identifikovali tri glavne karakteristike traume koje bi trebalo da alarmiraju lekare za hitan pregled: otok glave, modrice na stomaku i otok ili deformitet butine.
Studija sprovedena u Bristol Roial bolnici za decu u Velikoj Britaniji pokazuje da su deca koja su dovedena od strane negovatelja čekala u proseku 58,5 minuta na pregled, sa varijacijama od tri do 168 minuta. Dr Robert Hirst, vođa studije, veruje da bi ovi nalazi mogli biti relevantni i za druge centre sa sličnim sistemima hitne pomoći, budući da je malo poznato o ovoj specifičnoj grupi pacijenata.
U istraživanju su posmatrana deca mlađa od 16 godina koja su dovedena u hitnu pomoć od strane negovatelja u određenom periodu. Od 153 dece sa ozbiljnim povredama, 24 su bile dovoljno ozbiljne da budu uključene u studiju. Nijedno od ovih dece nije aktiviralo tim za traumu, ali su i dalje dobila odgovarajuću negu.
Povrede su uglavnom bile posledica padova, sportskih aktivnosti, biciklističkih nesreća ili nedostajućih informacija o uzrocima. Većina dece je imala povrede glave, ruku ili nogu, dok je nekoliko njih imalo intraabdominalne povrede. Srednji stepen ozbiljnosti povreda bio je 9, a nekoliko dece je zahtevalo operativne zahvate.
Dr Hirst ističe važnost brzog pregleda teško povređene dece od strane stručnjaka za bolje upravljanje ovom grupom pacijenata. Kontinuirano unapređenje procesa u hitnoj medicinskoj službi može doprineti boljim ishodima za ovu specifičnu populaciju.