Zašto se ne držimo kućnih vežbi fizioterapije?

Zašto se ne držimo kućnih vežbi fizioterapije?

Nedostatak istrajnosti u kućnim fizioterapijskim vežbama je dobro poznat problem koji otežava efikasnost lečenja. To je posebno izraženo u vestibularnoj rehabilitaciji (vežbe za lečenje vrtoglavice i problema sa ravnotežom).

Istraživači sa Univerziteta Ben-Gurion u Negevu analizirali su prepreke za obavljanje redovnih kućnih vežbi i objavili preporuke za njihovo prevazilaženje u časopisu The Journal of Neurologic Physical Therapy.

Vestibularna rehabilitacija se bavi abnormalnostima u vestibularnom sistemu, kao što su vrtoglavica, nestabilnost hoda, osetljivost na kretanje i zamagljen vid. Tretman je posebno efikasan kada se dosledno praktikuje kod kuće.

Da bi pronašla rešenje za nedostatak dosledne prakse kod kuće, istraživačka grupa sa Odeljenja za fizioterapiju Univerziteta Ben-Gurion pristupila je 39 pacijenata koji su radili vestibularnu rehabilitaciju i iskusnim fizioterapeutima da identifikuju barijere.

Pronašli su šest barijera: motivaciju (nedostatak poverenja u delotvornost vežbe, dosadu i nedostatak unutrašnjeg nagona); pojačani simptomi tokom vežbanja (privremeno pogoršanje vrtoglavice tokom ili posle vežbi); poteškoće u upravljanju vremenom (poteškoće sa integracijom prakse u dnevnu rutinu); nedostatak povratnih informacija i smernica (ograničeno razumevanje pacijenata o tome kako vežbe treba da se rade i njihov efekat); psihosocijalni faktori (šta će okolina misliti?); i povezani medicinski nedostaci (kao što su bol u vratu i migrene).

Istraživački tim je formulisao preporuke za kliničare, koje mogu značajno poboljšati ishod lečenja i kvalitet života pacijenata. Tako, na primer, da bi se povećala motivacija – lična interakcija i praćenje od strane kliničara omogućilo bi veću pažnju na vežbe, dostupnost i povratne razgovore o izvođenju vežbi – uključujući inicirane telefonske pozive, tekstualne poruke pacijentima između njih. posete klinici, negovale bi motivaciju za praksu. Ulaganje vremena i novca takođe bi trebalo da poveća motivaciju. U smislu upravljanja vremenom—personalizovanje vežbi da se uklope u pacijentovu dnevnu rutinu.

Na primer, vežbajte malo po malo tokom dana i/ili pišite u dnevni dnevnik. Uputstva za pacijenta—uputstva za vežbu treba da sadrže objašnjenje značaja vežbi, očekivanih simptoma i očekivanog vremena oporavka. Dokumentovanje poboljšanja pružanjem kvantitativnih i vizuelnih povratnih informacija, kao što su grafikoni i grafikoni, trebalo bi da podstakne kontinuiranu praksu.

„Naša studija je pružila široku perspektivu za analizu podataka i pacijenata i lekara koji leče“, objasnila je prof. Šeli Levi-Cedek, koja je vodila istraživanje. „Identifikovanje uobičajenih barijera za praksu nam je omogućilo da izgradimo strategije koje bi mogle da poboljšaju pridržavanje kućne prakse i, kao rezultat, efikasnost lečenja. Ovo je studija koja se može primeniti na bilo kojoj klinici i na svakog pacijenta, i stoga je važna vodič za terapeute“.