U svom automobilu udišete potencijalne karcinogene, kaže studija

U svom automobilu udišete potencijalne karcinogene, kaže studija

Prema novoj studiji objavljenoj u časopisu Nauka o životnoj sredini i tehnologija, vazduh u svim ličnim vozilima je zagađen štetnim usporivačima plamena — uključujući one za koje se zna ili se sumnja da izazivaju rak. Proizvođači automobila dodaju ove hemikalije u penu sedišta i druge materijale kako bi ispunili zastareli savezni standard zapaljivosti bez dokazane koristi u pogledu zaštite od požara.

„Naše istraživanje je pokazalo da unutrašnji materijali ispuštaju štetne hemikalije u vazduh u kabini naših automobila“, rekla je glavni autor Rebeka Hoen, naučnica sa Univerziteta Djuk. „S obzirom na to da prosečan vozač provede oko sat vremena u automobilu svaki dan, ovo je značajno javnozdravstveno pitanje. Posebno je zabrinjavajuće za vozače sa dužim putovanjima na posao, kao i za decu putnike, koji udišu više vazduha po funtu nego odrasli.“

Istraživači su otkrili usporivače plamena u kabinama 101 automobila (model godine 2015. ili noviji) iz celog SAD-a. Ukupno, 99% automobila je sadržalo tris (1-hloro-izopropil) fosfat (TCIPP), usporivač plamena pod istragom Američki nacionalni toksikološki program kao potencijalni kancerogen. Većina automobila je imala dodatne organofosfatne estarske usporivače plamena, uključujući tris (1,3-dihloro-2-propil) fosfat (TDCIPP) i tris (2-hloretil) fosfat (TCEP), dva kancerogena kalifornijskog predloga 65. Ovi i drugi usporivači plamena su takođe povezani sa neurološkim i reproduktivnim oštećenjima.

Otprilike polovina automobila je testirana i leti i zimi. Toplije vreme je povezano sa većim koncentracijama usporivača plamena jer se gasovi iz unutrašnjih komponenti, poput pene sedišta, povećavaju višim temperaturama. Unutrašnjost vozila može dostići do 150 stepeni Farenhajta.

Istraživači su takođe analizirali uzorke pene sedišta iz 51 automobila u studiji. Vozila koja su sadržavala sumnjivi kancerogen TCIPP u svojoj peni obično imaju veće koncentracije TCIPP u vazduhu, što potvrđuje da je pena izvor ovog usporivača plamena u vazduhu u kabini.

Usporivači plamena se dodaju peni sedišta kako bi se ispunili Federalni standard za bezbednost motornih vozila (FMVSS) 302 američke Nacionalne uprave za bezbednost na putevima (NHTSA), standard zapaljivosti otvorenog plamena koji je prvi put uveden 1970-ih i ostao je nepromenjen.

„Vatrogasci su zabrinuti da usporivači plamena doprinose njihovoj veoma visokoj stopi raka“, rekao je Patrik Morison, koji nadgleda zdravlje i bezbednost za 350.000 američkih i kanadskih vatrogasaca u Međunarodnom udruženju vatrogasaca. „Punjenje proizvoda ovim štetnim hemikalijama čini malo za sprečavanje požara za većinu upotreba, već umesto toga čini požare dimljivijim i toksičnijim za žrtve, a posebno za one koji prve reaguju. Pozivam NHTSA da ažurira svoj standard zapaljivosti kako bi bio ispunjen bez hemikalija koje usporavaju plamen u vozilima .“

Takvo ažuriranje bi odražavalo promene u kalifornijskom standardu zapaljivosti za nameštaj i proizvode za bebe, koji je pre jedne decenije ažuriran na moderan standard koji je ispunjen bez usporivača plamena. Primetno je da je ovo ažuriranje zadržalo, ili čak skromno povećalo, bezbednost nameštaja od požara i dovelo do nižih nivoa usporivača plamena u američkim domovima.

Epidemiološke studije su pokazale da je prosečno dete u SAD izgubilo tri do pet poena inteligencije zbog izlaganja jednom usporivaču plamena koji se koristi u automobilima i nameštaju. Dalje, nedavni istraživački rad procenjuje da su oni sa najvišim nivoom ovog usporivača plamena u krvi imali oko četiri puta veći rizik da umru od raka u poređenju sa ljudima sa najnižim nivoima.

„Možda ćete moći da smanjite svoju izloženost usporivačima plamena u automobilu otvaranjem prozora i parkiranjem u senci“, rekla je koautorka Lidija Jahl, viši naučnik na Institutu za zelenu nauku. „Ali ono što je zaista potrebno jeste smanjenje količine usporivača plamena koji se dodaju automobilima na prvom mestu. Putovanje na posao ne bi trebalo da nosi rizik od raka, a deca ne bi trebalo da udišu hemikalije koje mogu da oštete njihov mozak na putu do škola“.