Problemi sa spavanjem u detinjstvu mogu biti povezani sa psihozom kod mladih odraslih osoba

Problemi sa spavanjem u detinjstvu mogu biti povezani sa psihozom kod mladih odraslih osoba

Deca koja imaju hronični nedostatak sna od detinjstva mogu biti izložena povećanom riziku od razvoja psihoze u ranom odraslom dobu, pokazuju nova istraživanja.

Istraživači sa Univerziteta u Birmingemu su ispitali informacije o trajanju noćnog sna iz velike kohortne studije dece uzrasta između 6 meseci i 7 godina. Otkrili su da deca koja su uporno spavala manje sati tokom ovog vremenskog perioda, imaju više nego dva puta veću verovatnoću da razviju psihotični poremećaj u ranom odraslom dobu, a skoro četiri puta veća je verovatnoća da će imati psihotičnu epizodu.

Dok su prethodna istraživanja istakla veze između problema sa spavanjem i psihoze u određenim vremenskim tačkama, ovo je prva studija koja pokazuje da je uporni nedostatak sna snažan prediktor psihoze.

Vodeći autor, dr Isabel Morales-Munoz, rekla je: „Potpuno je normalno da deca pate od problema sa spavanjem u različitim periodima svog detinjstva, ali je takođe važno znati kada bi moglo da dođe vreme da potraže pomoć. Ponekad san može postati uporan i hroničan problem, i tu vidimo veze sa psihijatrijskom bolešću u odraslom dobu.

„Dobra vest je da znamo da je moguće poboljšati naše obrasce spavanja i ponašanja. Iako uporni nedostatak sna možda nije jedini uzrok psihoze u ranom odraslom dobu, naše istraživanje sugeriše da je to faktor koji doprinosi i jeste nešto što roditelji mogu da reše.“

Rezultati, objavljeni u JAMA Psihijatrija, zasnovani su na podacima uzetim iz Avon longitudinalne studije roditelja i dece (ALSPAC), koja uključuje evidenciju o 12.394 dece od 6 meseci do 7 godina i 3.889 u dobi od 24 godine.

Dok je veza između nedostatka sna u detinjstvu i psihoze u ranom odraslom dobu bila čvrsta u studiji, tim nije dokazao uzročnu vezu i potrebno je istražiti druge faktore povezane sa snom u detinjstvu i psihozom.

Tim je posmatrao, na primer, sveukupno zdravlje imunološkog sistema kod dece da bi video da li oštećenja imunog sistema takođe mogu biti odgovorna za neke od povezanosti između nedostatka sna i psihoze. Ovo je testirano sa 9 godina merenjem nivoa upale u uzorcima krvi. Rezultati su pokazali da bi oslabljen imuni sistem mogao delimično da objasni vezu između nedostatka sna i psihoze, ali su verovatno važni i drugi nepoznati faktori.

Istraživanje dr Morales-Munjoza deo je Translacionog centra Midlands Midlands Midlands za mentalno zdravlje, koji vodi Univerzitet u Birmingemu. Njegov cilj je da testira i validira tretmane ranih psihoza i depresije kod dece i mladih.

„Znamo da je rana intervencija zaista važna u pomaganju mladim ljudima sa mentalnim bolestima. Jedan od prioriteta Midlands Mental Health Mission Translational Research Centre of Ekcellence je razvoj i testiranje ciljanih intervencija koje bi mogle imati pravi uticaj na mlade ljude koji imaju bolest ili koji su u opasnosti od razvoja bolesti. Razumevanje uloge koju dobra higijena spavanja igra u pozitivnom mentalnom zdravlju može biti zaista važan deo ovog procesa.