Naučnici razvijaju novo monoklonsko antitelo za lečenje HER2-pozitivnog raka dojke

Naučnici razvijaju novo monoklonsko antitelo za lečenje HER2-pozitivnog raka dojke

Kao korak napred u lečenju raka dojke, istraživači sa Univerziteta Tohoku razvili su novo monoklonsko antitelo koje specifično cilja određenu vrstu ćelije raka dojke. Njihovi nalazi, objavljeni u Međunarodnom časopisu za molekularne nauke, nude novi alat za lečenje ove bolesti.

Rak dojke ostaje značajan globalni zdravstveni problem koji pogađa milione ljudi svake godine. HER2-pozitivni podtip raka dojke je jedan od najagresivnijih i najizazovnijih za lečenje. Otprilike 20% slučajeva raka dojke je klasifikovano kao HER2-pozitivno, što znači da postoji hitna potreba za terapijama usmerenim na ovaj specifični podtip.

Istraživački tim na čelu sa Iukinari Kato rešio je ovaj izazov tako što je razvio monoklonsko antitelo koje precizno cilja na HER2-pozitivne ćelije raka dojke. Monoklonska antitela su specijalizovani proteini dizajnirani da prepoznaju i vezuju se za specifične mete sa izuzetnom preciznošću.

HER2-pozitivne ćelije raka dojke imaju više HER2 proteina na svojoj površini nego zdrave ćelije. Ovaj protein igra važnu ulogu u rastu i deobi ćelija, a višak HER2 je jedan od razloga zašto su HER2-pozitivni tumori agresivni. Specifičnim ciljanjem na HER2-pozitivne ćelije, antitelo ometa njihov rast i proliferaciju dok minimizira štetu po okolno zdravo tkivo.

„Razvoj ovog antitela predstavlja značajnu prekretnicu u našim stalnim naporima da unapredimo lečenje raka dojke“, kaže Kato. „Preciznim ciljanjem na HER2-pozitivne ćelije raka dojke, možemo pacijentima ponuditi efikasniju i manje toksičnu opciju lečenja.“

Novo antitelo nudi ciljaniji i selektivniji pristup od konvencionalnih tretmana, kao što je hemoterapija, koja može izazvati značajno kolateralno oštećenje zdravih ćelija. Ova preciznost ne samo da poboljšava efikasnost lečenja, već i smanjuje učestalost i težinu neželjenih efekata, značajno poboljšavajući kvalitet života pacijenata sa rakom dojke.

Predviđeno je da projekat pređe u sledeću fazu, koja će uključivati klinička ispitivanja i procese regulatornog odobrenja. Istraživači će takođe istražiti potencijalne primene drugih novih antitela u različitim terapijskim oblastima, procenjujući da li mogu poboljšati ishode za ljude koji se bore protiv drugih vrsta raka.